V areálu Fr. Šrámka se mohli účastníci Ostravské noci vědců mimo jiné zúčastnit workshopu „Procházka českým jazykem a literaturou posledního století“, do něhož byla zařazena témata Ohlédnutí za více než stoletým českým pravopisem, Dějiny české dětské knihy, Ilustrace a ilustrátoři a Od vzorné hospodyňky k emancipované spisovatelce: žena-spisovatelka před sto lety a dnes.
Do aktivity HOMO SCIENTIFICUS (Scientia est potentia) byli zapojeni zahraniční studenti programů Erasmus+ a VIA, kteří prezentovali různorodé aktivity (jazykové kvízy, hry, písně, ochutnávky tradičních pokrmů apod.), a součástí byla také ochutnávka pravého anglického čaje připravovaného v rámci tradičního rituálu.
Katedra speciální pedagogiky zaměřila svůj program na 110 let vědeckého výzkumu dětí s postižením a byly prezentovány ukázky pleopticko ortoptických cvičení pro děti se zrakovým postižením, testy pro diagnostiku specifických poruch učení, multimediální programy pro výuku žáků s poruchami autistického spektra a vývoje kompenzačních pomůcek.
„Od kalamáře k tabletu“ byl název programu zajištěného katedrou informačních a komunikačních technologií, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet psaní dobových písem husími brky, redis pery a plnicími pery a poté se přesunout do současnosti a prohlédnout si aplikace SketchBook, Robovčelu, Lego, čidla, robokoule a další technologie.
Program „Sto let za opicemi aneb Poznej své hranice byl“ instalován v atriu areálu a zaměřen na prožitkovou sportovní aktivitu s využitím lanových překážek různé obtížnosti, kde účastníci mohli analyzovat své schopnosti.
Součástí programu byla také 2 pěvecká vystoupení Vysokoškolského pěveckého sboru Ostravské univerzity v respiriu budovy.
V objektu Varenská byl pro účastníky připraven workshop „Bezpečný pohyb na základech vědy: analýza pohybu“, využívající tvorbu modelu lidského těla s využitím softwaru Qualisys a Visual 3D zobrazující analýzu pohybu lidského těla.
Centrum diagnostiky lidského pohybu dále připravilo workshop „Analýza složení těla“, kde se návštěvníci mohli seznámit s metodami zjišťování složení svého těla např. za účelem bezpečné redukce své hmotnosti.
„Diagnostika motorického výkonu“ byla náplní aktivit ukazujících úroveň pohybových schopností pro nastavení optimálního a bezpečného tréninku např. pro sportovce.
Věříme, že se návštěvníkům všechny aktivity líbily, a děkujeme kolegům a studentům za jejich přípravu a realizaci.