Středoškoláci uvítali projekt Athenaeum

Autor: , 11. 12. 2017

Projekt Athenaeum spojil středoškoláky, vysokoškoláky i akademiky. Na začátku prosince naplnili chodby a studovny Přírodovědecké a Filozofické fakulty maturanti, aby si vyzkoušeli, jaké to vlastně je, studovat na vysoké škole.


Projekt, který chce středoškolákům přiblížit vysokoškolské prostředí, vznikl přímo na jednom ostravském gymnáziu. Studenti čtvrtého ročníku gymnázia Olgy Havlové v rámci zadaného úkolu chtěli vymyslet něco, co by ocenili jejich spolužáci a bylo pro ně přínosné. Přišli s projektem Athenaeum a ve spolupráci se sdružením Proxima, organizací YoungLife a Filozofickou fakultou jej uvedli v život. Vyzkoušeli si tak zorganizovat poměrně náročnou akci pro více než 200 středoškoláků, kteří měli možnost vyslechnout si přednášky uznávaných odborníků z různých oborů, od medicíny, přes ekonomii, informatiku, žurnalistiku, biologii, až po úvod do humanitních věd. Kromě přednášek byla na programu také moderovaná panelová diskuze, kde maturanti mohli diskutovat s vysokoškolskými studenty. „Podle reakcí víme, že studenti byli z celého projektu nadšeni a jsou rádi, že něco podobného konečně v Ostravě je,“ uvedl jeden z organizátorů Matěj Prokop z gymnázia Olgy Havlové. Mezi studenty i středoškolskými pedagogy byl o projekt velký zájem. Vedle středních škol, Filozofické a Přírodovědecké fakulty se zapojila také Univerzitní knihovna OU a řada akademiků Ostravské univerzity i nezávislých odborníků mimo akademické prostředí jako je ekonom Lukáš Kovanda nebo žurnalista Jaroslav Spurný.

Maturanti si prohlédli prostory fakulty, vyslechli si přednášky a zažili tak dva dny v kůži vysokoškoláka. Díky tomu už mají představu o tom, jak na vysoké škole probíhají přednášky, co by je mohlo v budoucnu zajímat. Maturanti často totiž nevědí, který obor by chtěli studovat. I v tomto ohledu by jim projekt mohl pomoci. Letošním ročníkem projekt dozajista nekončí. Už nyní se plánuje příští ročník, na němž bude opět spolupracovat i Ostravská univerzita.