Dny geografie přinášejí všem zájemcům každoročně po celém Česku workshopy, přednášky i diskuse, které se týkají palčivých problémů společnosti, vývoje geopolitické situace ve světě, životního prostředí cestování a dalších témat. Na Ostravské univerzitě každoročně program zaštiťují Katedra fyzické geografie a geoekologie spolu s Katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje. Těm se letos povedlo znovu spojit se zástupci studentského spolku Egea Ostrava a premiérově také s Klubem cestovatelů OU.
Ze života na Islandu: severní částí země pěšky, autem i na kole
Absolventka Ostravské univerzity, Marcela Černá, žije střídavě v Česku a na Islandu, který si stihla během několika let zcela zamilovat. Pojďme se s ní podívat nejen na turisticky známá místa méně navštěvované severní části Islandu, ale také na každodenní život Islanďanů, jejich mentalitu nebo na práci na farmě. Samozřejmě nebudou chybět zážitky z cest, úchvatné polární záře, monumentální vodopády a nekonečné pláně, jako stvořené pro treky.
Geoguessr – geografická únikovka
Přihlaste svůj tým do soutěže v Geoguessru! Vyznáte se ve světě? Poznáte známá místa Česka, Evropy, Ostravy nebo dovedete odlišit jednotlivé státy od sebe? Pak jste na správném místě! Sestavte dvojčlenný až trojčlenný tým, přihlaste se do Gaoguessru, přijďte si zasoutěžit se studentským spolkem Egea a rozhodnout, kdo se vyzná nejvíce! Že neznáte Geoguessr? To vůbec nevadí, protože soutěž není jen pro ostřílené geografy a může v ní dominovat třeba i naprostý laik. Čeká na vás hra, která využívá snímkování Google Street View. Program Vás tak umístí na náhodné místo ve světě a vašim úkolem je zjistit, kde se nacházíte! S sebou si přineste notebook, tým a dobrou náladu.
GIS Day 1
Katedra fyzické geografie a geoekologie PřF OU i letos připravila pro zájemce ze škol tradiční Den Geografických informačních systémů (GIS Day). Návštěvníci se mohou těšit na více než dvouhodinový program zahrnující teoretickou část, dvě praktické části a hru s plněním úkolů. V rámci GIS Day uživatelé technologie geografických informačních systémů otevírají dveře školám, kolegům a široké veřejnosti, aby ukázali konkrétní aplikace vytvořené touto důležitou technologií. Návštěvníci si budou moct vyzkoušet principy v praxi a vytvořit si vlastní mapu. Na akci je potřeba se dopředu registrovat (emailem na renata.popelkova@osu.cz). Kapacita je letos téměř zaplněná, ale jednotlivci se ještě registrovat mohou.
Investice do ochrany a zlepšování životního prostředí v Česku
Václav Kolář ze Státního fondu životního prostředí České republiky (SFŽP ČR) se ve své přednášce zaměří na poskytování dotací na projekty v oblasti životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Posluchači budou seznámeni s činností SFŽP ČR a jeho fungováním. Dále budou představeny také dotační programy, ze kterých jsou financovány projekty se zaměřením na ochranu životního prostředí. Budou prezentovány příklady jednotlivých projektů napříč programy a popsán průběh administrace po celou dobu trvání projektu, přes příjem a hodnocení žádosti, financování a kontroly projektu a jeho vyhodnocením z pohledu projektového manažera.
V mediálním víru klimatické změny
Ačkoliv vědecká komunita shodně tvrdí, že probíhá změna klimatu a lidská činnost má významný podíl na této změně, v mediálním prostoru zaznívají různé názory a postoje podle zájmů různých skupin. Workshop pro středoškoláky doktora Víta Kašpara z Katedry fyzické geografie a geoekologie zájemcům naznačí, jak poznat, které informace jsou důležité v tomhle složitém tématu, jaké narativy a argumenty o klimatické změně slyšíme nejčastěji, kdo a jak ovlivňuje veřejnou diskusi o této problematice či jak byste, jako mediální expert, přistoupili k řešení tohoto problému. Během workshopu budou studenti reflektovat různé způsoby komunikování tématu klimatické změny, používání faktů a emocí a jejich prezentování v médiích a ve veřejné debatě. Cílem workshopu bude u žáků rozvinout mediální a čtenářskou gramotnost, kritické myšlení a získání základních znalostí v tématu změny klimatu.
Střední Asie – po stopách historie a současnosti
Doktor Lukáš Laš, politický geograf z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU nabídne všem návštěvníkům v ostravském Centru Pant pohled na fascinující politickou a kulturní historii i aspekty moderního života Střední Asie. Optikou jeho srpnového cestování po Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu se vydáme po stopách historických milníků regionu i aktuálních problémů každodenního života místních obyvatel – od rušných trhů na Hedvábné stezce až po majestátní horskou krajinu. Populárně-naučná přednáška bude doprovázena množstvím zajímavých osobních zážitků, fotografií a mapových podkladů.
Adaptace na projevy změny klimatu
Přednáška Štěpána Viziny ze společnosti Moravskoslezské investice a development se zaměří na adaptaci měst na změny klimatu, s důrazem na praktické strategie a opatření. Součástí bude představení projektu LIFE COALA, který v Moravskoslezském kraji pomáhá městskému prostředí i volné krajině zvyšovat odolnost vůči klimatickým dopadům. Přednáška nabídne obecné informace o adaptačních strategiích, jejich cílech, významu a způsobech, jak mohou města lépe čelit klimatickým výzvám. Diskutovány budou konkrétní opatření, demonstrační projekty, zvyšování povědomí a sdílení dobré praxe pro udržitelný rozvoj a kvalitu života.
Tradiční Geopárty
Co by to bylo za Dny geografie, kdyby v programu chyběla Geopárty, kterou už roky připravuje studentský spolek Egea Ostrava. Zimní semestr je v plném proudu, tak se přijďte do studentského baru Áčko Hladnov (Kranichova 1433/8, Slezská Ostrava) pobavit a třeba se zapojte do geografického kvízu nebo do dalších výzev.
První Čechoslovák, který obeplul zeměkouli.
Richard Konkolski je českou cestovatelskou legendou a jedním z nejznámějších mořeplavců světa. Tento rodák z Bohumína, který v roce 1982 s rodinou emigroval do Spojených států amerických, je vůbec prvním Čechoslovákem, jenž obeplul na vlastnoručně postavené plachetnici s názvem Niké zeměkouli. Pyšní se vítězstvími v řadě námořních závodů, dosáhl 12 světových rekordů, stavěl dům domorodému náčelníkovi, večeřel s princem Philipem, rval se s divokými vichry, přežil těžké bouře i vymrštění z lodi do oceánu, kde bojoval o holý život. Ve svém posledním závodě kolem zeměkoule v roce 1986 vylepšil všechny své rekordy a vysloužil si čestné uznání prezidenta USA Ronalda Reagana.
Jeho dramatický příběh plný odvahy, tvrdé práce, bolesti, posedlosti, houževnatosti, tíživé samoty a zarputilosti inspiruje již po desetiletí a publikovaly jej časopisy Time, People, Esquire, Sports Illustrated či Newsweek. Díky Klubu cestovatelů OU teď máte šanci tuto výraznou osobnost potkat naživo na PřF OU (Chittussiho 10, místnost M427).
GIS Day 2
Katedra fyzické geografie a geoekologie PřF OU i letos připravila pro zájemce ze škol tradiční Den Geografických informačních systémů (GIS Day). Návštěvníci se mohou těšit na více než dvouhodinový program zahrnující teoretickou část, dvě praktické části a hru s plněním úkolů. V rámci GIS Day uživatelé technologie geografických informačních systémů otevírají dveře školám, kolegům a široké veřejnosti, aby ukázali konkrétní aplikace vytvořené touto důležitou technologií. Návštěvníci si budou moct vyzkoušet principy v praxi a vytvořit si vlastní mapu. Na akci je potřeba se dopředu registrovat (emailem na renata.popelkova@osu.cz). Kapacita je letos téměř zaplněná, ale jednotlivci se ještě registrovat mohou.
Arktida – nejrychleji se proměňující region světa
Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety a nastalá situace přináší vážné globální dopady. Do proměn arktického regionu – od vlivu klimatických změn na ekosystémy po geopolitické ambice velmocí či budoucnost nových námořních tras – nás uvedou polární ekoložka a laureátka Ceny za komunikaci změny klimatu Marie Šabacká z Jihočeské univerzity a politický geografe Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU Adam Kočí.
Město jako dětské hřiště: Jak přívětivá je Ostrava pro děti?
Město Ostrava je od průmyslové revoluce budováno podle potřeb průmyslu, nikoliv lidí, kteří jej obývali. S ústupem významu průmyslu se otevírá okno příležitosti začít město přestavovat tak, aby odpovídalo potřebám jeho obyvatel, zejména dětí, které představují nejzranitelnější součást společnosti.
Jak by mělo vypadat město vhodné pro život v 21. století, aby se v něm dobře žilo nejen dospělým, ale i dětem? Odpovědi budeme hledat 27. listopadu v Centru PANT na debatě pod názvem „Město jako dětské hřiště“. Ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a MAPPA Ostrava se s odborníky z Česka i zahraničí podíváme na příklady dobré praxe a přiblížíme si myšlenku tzv. Desatera města přívětivého k dětem – ve kterém se mohou děti pohybovat volně a bezpečně bez doprovodu rodičů.
Debatu v ostravském Centrum pan uvede prof. Gert-Jan Hospers, který se věnuje této problematice. Samotné debaty se bude účastnit prorektor Ostravské univerzity a doktor Ondřej Slach, doktor Pavel Řihák z MAPPA, Ing. Janica Šipulová z Consequence forma, Ing. Sandra Štasselová z Metropolitního institutu Bratislavy atd.