Společně s novým rokem začíná také další fáze oslav 30. výročí vzniku Ostravské univerzity. V posledních měsících jsme se věnovali výzvám spojeným se vzděláváním a životním prostředím, teď přichází řada na sociální práci. A právě do této oblasti patří sbírka nazvaná Spolu (že)nám pomůžeme, která proběhne od 14. ledna do 14. února.

Cílem sbírky je podpořit sociálně znevýhodněné ženy a jejich děti. Právě pro ně se budou sbírat hygienické potřeby (jako mýdla, deodoranty, zubní kartáčky a pasty, holicí strojky a žiletky, šampony, krémy, vložky a tampony, kondomy), přispět však můžete i kosmetikou, drobným oblečením (ponožky, spodní prádlo), volně prodejnými léky a vitamíny nebo hygienickými prostředky pro děti. Všechny tyto věci poputují do vybraných azylových domů pro matky s dětmi.

Sběrné místo najdete od 14. ledna do 14. února ve vestibulu Fakulty sociálních studií (na Českobratrské ulici) ve všedních dnech od 8 do 18 hodin.

„Buďme solidární a pomozme ženám, které se ocitly v těžké životní situaci, nacházejí se na hranici chudoby, případně žijí bez střechy nad hlavou. Ženám, pro které je i pravidelná koupě základních hygienických potřeb či léků finanční zátěž,“ říká Veronika Pakostová ze studentského kolektivu Zebra působícího na Fakultě sociálních studií OU již od roku 2016. A právě pod taktovkou spolku Zebra se tato sbírka koná.

Cílem Zebry je bořit předsudky ve společnosti a mluvit o tom, o čem se běžně nemluví. Různými akcemi spolek lidem přibližuje sociální práci v praxi – promítá například filmy s lidskoprávní tématikou, pořádá interaktivní workshopy, besedy nebo různé benefiční akce. Sbírku na podporu sociálně znevýhodněných žen Zebra pořádala již v roce 2018 a 2019, plány v následujících dvou letech však zhatila covidová epidemie.

Ostravská univerzita bude slavit své kulaté výročí po celý akademický rok. „Postupně otevíráme šest nejpalčivějších společenských výzev, k jejichž řešení chce naše univerzita přispět. Propojujeme akademiky různých oborů při hledání řešení společenských problémů. Společně se studenty pomáháme na konkrétních místech a posilujeme vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chceme představit jako atraktivní a studentské město,“ popsala mluvčí OU Lucie Fremrová koncepci oslav.

Kromě již předcházejících témat vzdělávání a životního prostředí, a současné sociální práce, se bude univerzita dále věnovat také kultuře, zdraví a budoucnosti transformující se Ostravy.