Druhé místo v kategorii Opera získala naše čerstvá absolventka Dominika Škrabalová. Odnesla si také Cenu Jarmily Novotné jako nejlépe umístěná česká účastnice III. kola soutěže. Součástí této ceny je vystoupení v rámci Festivalu Jarmily Novotné v Litni. Za interpretaci árie Ježibaby z opery Antonína Dvořáka pak obdržela Cenu Antonína Dvořáka a to přímo z rukou jeho pravnuka. Tímto ale výčet ocenění nekončí. Obdržela Cenu Gustava Mahlera s vystoupením na jihlavském festivalu Hudba tisíců a Cenu Karlovarského symfonického orchestru spojenou se spoluprací v příští sezóně.

Dominika Škrabalová, která studovala ve třídě Elišky Pappové, už během studií ztvárňovala hlavní role v operách, které vzešly ze spolupráce mezi univerzitou a operou Národního divadla moravskoslezského. Objevila se tak např. ve Čtyřnotové opeře Toma Johnsona, kde zpívala roli altistky, a v opeře Škola žárlivých. Po absolutoriu se stala stálým hostem v inscenacích Národního divadla moravskoslezského. Aktuálně ji můžete vidět v operní komedii Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší, kde představuje kastelánku na satalickém zámku. Dominika je také pedagožkou a aktivně pracovala se světoznámým karvinským dětským sborem Permoník.

Další úspěšnou pěvkyní byla Karolína Levková, studentka druhého ročníku bakalářského programu ze třídy Evy Dřízgové-Jirušové. Karolína získala třetí místo v kategorii Píseň a čestné uznání v kategorii Junior ženy. Dále obdržela Cenu ředitele Českého rozhlasu Plzeň Zdeňka Levého pro nejlépe umístěného českého pěvce v kategorii Píseň v podobě nahrávky části soutěžního výkonu v doprovodu klavíru ve studiu Českého rozhlasu Plzeň. Udělena jí byla také Cena hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka jako nejlépe umístěnému českému pěvci kategorie Píseň v podobě jarního koncertu v Galerii umění v Karlových Varech v roce 2022.

Také Karolína Levková dostane šanci zpívat v opeře v rámci Operní akademie Ostrava. V únoru 2022 bude mít v Divadle „12“ premiéru dílo Maurice Ravela Dítě a kouzla.

Oběma z celého srdce gratulujeme a děkujeme za krásnou reprezentaci katedry, fakulty a Ostravské Univerzity. Poděkování patří taktéž našim skvělým klavíristům Lukáši Michelovi, Michalu Bártovi a Martinu Pančochovi, kteří se na těchto vynikajících výsledcích podíleli.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka vznikla před více než 45 lety v Karlových Varech. Soutěž, zpočátku určená studentům uměleckých škol, se stala během let uznávanou soutěží mezinárodní. Zúčastňuje se jí každoročně 80–110 pěvců prakticky z celého světa v oborech OPERA, JUNIOR a obor PÍSEŇ. Kromě hlavních cen získávají účastníci finálových kol soutěže interpretační ceny a nabídky hostování, které udělují všechny operní scény z České republiky včetně Národních divadel v Praze, Brně a Ostravě, Slovenského národního divadla v Bratislavě, Společnosti Antonína Dvořáka, Českého rozhlasu, festivalu Pražské jaro a dalších. Soutěží prošla řada později velmi uznávaných pěvců. Členy poroty jsou mj. špičkoví operní sólisté – letos např. světová pěvkyně Eva Randová.

Fotografie: Jan Borecký