Doslova přes noc začalo být na Ostravské univerzitě slyšet SOVU – Studentská organizace vědeckých aktivit vznikla teprve 17. února 2016 a už má na kontě několik povedených akcí. Jak se to šestičlennému týmu doktorandů z katedry biologie a ekologie povedlo a co všechno pro vás chystají?
Zeptali jsme se dvou z nich – SOVU vám představují Michal Mantič a Petr Pyszko.
Za pár dní existence toho máte na kontě už celkem dost. Co jste všechno zatím stihli?
Michal: Proběhly už dvě cestopisné přednášky, jedna od Davida Kaspřáka o jeho expedicích do Bruneje, druhá s názvem Opojná Arktida v podání Petra Přikryla a Michala Břežného, dále jedna terénní exkurze, na kterých s námi lidé mohou pozorovat zvířata a dozvídat se o nich nově věci a také seminář, na kterém Oto Kaláb ukázal studentům, jak správně zpracovávat data pomocí GIS (Geografický informační systém).
Co máte společného – kromě příslušnosti ke stejné katedře?
Michal: Je více styčných bodů, ale nebýt biologie, asi bychom se nepotkali, to je to hlavní.
Petr: A taky jsme všichni muži (směje se). Smáli jsme se tomu, že je to spíše ŠOVA než SOVA. Na druhou stranu podle statistik na Facebooku jsou naší hlavní oslovenou cílovou skupinou ženy ve věku 18 – 24 let. To ale souvisí s tím, že v prváku je na biologii asi 80 % žen, pak to postupně ubývá.
Vaše aktivity jsou úzce spojené s katedrou, jste tu i pro studenty jiných oborů?
Michal: Jsme otevření všem studentům a například statistika je zajímavý seminář pro všechny – Petr třeba dělá statistiku i pro mediky. A studenti se mohou zapojit i do organizace našich aktivit, pokud přijdou s dobrým nápadem.
Petr: To platí zejména pro ženy ve věku 18 – 24 let. (směje se)
Jak vlastně SOVA vznikla, odkud přišel impuls? Kdo se chytl iniciativy?
Petr: Každá aktivita vznikla separátně a bylo jen otázka času, kdy z toho vznikne něco jednotného. Je nás šest přátel, David dělal popularizaci pro katedru, za mnou chodili studenti pro radu se statistikou, Jeňa už v minulém semestru začal čtenářský kroužek… Vlastně to bylo docela vtipné, geografové (Spolek studentů geografie) se nám smáli, že všechny katedry mají studentské organizace, jen my máme čtenářský kroužek. Ale my jim to teď vrátíme! (směje se)
Michal: Takže SOVA vlastně vznikla jako pomsta geografům (směje se).
Petr: Samotný vznik pak proběhl dost živelně, během dvou – tří dnů jsme založili SOVU včetně stránek a programu i rezervace místností…
Kdy přesně SOVA vznikla?
Michal: Přesně 17. února 2016 ve 23.00, v čase, kdy všichni spí. Kdy jindy by ale měla SOVA vzniknout.
A teď k jednotlivým aktivitám: Co je to GIS a proč by to mělo být pro studenty zajímavé?
Petr: GIS je spíše věc geografů, ale je to dobře využitelný systém i pro studenty jiných oborů. Oto studoval na katedře fyzické geografie, pak ale zběhl k biologii, takže umí tyto znalosti propojit. Studenti se hlavně naučí pracovat s prostorovými daty a vytvářet mapy – dá se to využít ve kterémkoli oboru, pro biology třeba k mapování druhů. A tyto semináře se ob týden střídají se semináři ze statistiky – studenti totiž často data pro své bakalářské a magisterské práce zpracovávají dost pofiderním způsobem, takže se bude jednat o takovou osvětu.
A terénní exkurze a cestopisné přednášky? Co chystáte?
Petr: V pátek byla první terénní exkurze, za dva týdny bude další – spojili jsme síly se Spolkem studentů geografie a plánujeme společnou výpravu. Bude to zejména geografická přednáška, ale z biologického hlediska bude zajímavé pozorovat třeba různé vegetační stupně – všímat si toho, že dole roste něco jiného než nahoře. Cestopisné přednášky budou každé pondělí.
V programu máte i zmiňovaný „čtenářský kroužek“ – o co se jedná?
Petr: Jeňa (Jan Kočí, pozn. red.) měl plán, že bude představovat populárně naučné knihy ze světa biologie. To co proběhlo v minulém semestru se týkalo Dawkinsova Sobeckého genu – Richard Dawkins v 70. letech proslavil myšlenku, že přirozený výběr nefunguje na úrovni jedince, ale na úrovni genu, které mohou fungovat i proti potřebám jedince. Takže nežijeme ve světě jedinců nebo druhů, ale ve světě sobeckých genů, které mezi sebou válčí a my jsme jen jejich otroci.
Michal: Právě tyto čtenářské kroužky mohou být zajímavé i pro lidi z různých oborů, nemusí jít vždy o biology. Navíc tuto akci chceme přenést na nějaké zajímavější míst a – ve hře je například střecha budovy Přírodovědecké fakulty OU na Chittussiho.
Více informací o akcích, které vám SOVA každý týden přináší, najdete na facebookovém profilu organizace SOVA.