Karolíno, můžete nám o sobě něco ve zkratce říct?

Studuji třetím rokem speciální pedagogiku, předtím jsem studovala na gymplu a základní školu v Rožnově pod Radhoštěm, jelikož pocházím z Prostřední Bečvy kousek od Rožnova. Momentálně bydlím v Havířově. Tenis hraji za Orlovou, protože mě v devíti letech oslovili, jestli bych za ně nechtěla hrát extraligu za mladší žákyně. Vzhledem k tomu, že jsem žádnou lepší nabídku neměla, rozhodla jsem se pro Orlovou. Poté jsem začala hrát, trénovat a hrát víc a víc.

Máte nějaké další koníčky? Co děláte, když máte čas pro sebe?

Baví mě sport. Když můžu, tak jdu běhat nebo si zacvičit, občas něco upeču. Dřív jsem malovala, ale to už se nedá zvládat. Hrála jsem také fotbal, florbal, volejbal, chodila jsem do hasiče a tak dále, takové ty vesnické aktivity. Teď už na to není čas.

Tenis tedy hrajete od čtyř let? Kdo vás k tomu přivedl?

Přivedli mě k tomu rodiče. Mamka mně říkala, že její spolupracovnice dala dceru na tenis, tak mě tam vzala taky. Takhle to nějak začalo, hrála jsme dvakrát týdně, pak mě to asi bavilo, tak třikrát, čtyřikrát a teď hraji pětkrát až šestkrát.

Víme, že jste zazářila na Akademickém mistrovství České republiky 2022 v Ostravě. Vyhrála jste tenisový turnaj jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře. Můžete nám o tomto úspěchu něco říct?

Původně jsem tento turnaj neměla v plánu. Potom jsem zjistila termín a řekla jsem si, že uvidím, jak se mně bude dařit na ostatních turnajích. Ten týden jsem hrála také v Polsku, kde jsem nepočítala s úspěchem, protože turnaj měl silné obsazení. Vedlo se však dobře, takže jsem se na poslední chvíli přihlásila i na Akademické mistrovství ČR v Ostravě. Pořadatelé měli radost, protože bylo přihlášených jen 12 holek, a to z toho důvodu, že ve stejném termínu se hrálo mistrovství České republiky v dospělých. Musela jsem si rychle domluvit parťačku, která to se mnou předloni vyhrála a loni se se mnou dostala do finále. S parťačkou se znám z tenisového klubu již dlouho. Studuje také na Ostravské univerzitě, a to Lékařskou fakultu.

Mohla byste nám prozradit vaše největší sportovní úspěchy? Kterých si ceníte nejvíc?

Z českých úspěchů je to asi to, že jsem v 16 nebo 17 letech vyhrála v jednom roce Mistrovství České republiky dospělých i dorostů, a pak i ve čtyřhře dorostů. To byl takový přelomový rok, kdy jsem začala jezdit i na mezinárodní turnaje. Dařilo se i v mezinárodních turnajích, kdy jsem s parťačkou vyhrála tři turnaje po sobě, což pro nás bylo „wow“. Z novějších úspěchů mám radost z toho, že jsem letos v červnu vyhrála v deblu mezinárodní turnaj s dotací 60 000 dolarů. Potěšil mě i úspěch na Akademickém mistrovství ČR v Ostravě, protože tady mě všichni znají. Náročné bylo zvládnout především nervozitu. Byli se na mě podívat rodiče i přítel.

Soutěžíte vždy sama za sebe nebo hrajete také v týmu?

Na turnaje, které jezdím, soutěžím sama za sebe a zároveň reprezentuji Česko. Můžu hrát dvouhru nebo čtyřhru, což už je tým. Na jaře se pak hraje soutěž družstev napříč kategoriemi od pětiletých po dospělé. To je pak v týmu šest hráčů – 4 kluci a 2 holky. Soutěží se za tým, ale hrají se opět dvouhry a čtyřhry. V září probíhá první liga družstev, to je nejvyšší soutěž v Česku. Existuje i extraliga, kde hrají známí mezinárodní hráči, které známe z televize.

Kde všude se turnaje odehrávají? Jezdíte i mimo Českou republiku?

Buď se hrají české turnaje, nebo mezinárodní. České se konají napříč celou republikou, minulý rok jsem byla například v Karlových Varech. Výhodnější je, když jsou turnaje blíž, protože člověk neutratí tolik peněz za cestování a může stihnout přejezdy mezi jednotlivými turnaji. Mezinárodní turnaje jsou po celém světě. Letos jsem byla například v Polsku, Rakousku, Německu, ale dřív jsem cestovala do Turecka, Egypta… Záleží, jaký má pak člověk rozpočet a co je schopen si dovolit.

Můžete těm, co o tenise nic neví, vysvětlit, jak fungují ženské mezinárodní turnaje? Existuje nějaký princip, bodování?

Existují různé kategorie turnajů. Úplně ten nejnižší turnaj má dotaci 15 000 dolarů. Tyto peníze jsou určeny pro všechny hráčky, počínaje prvním kolem kvalifikace až po vítězku/y. To samé platí ve čtyřhře, ale ve čtyřhře není tolik peněz. Zkrátka záleží na tom, jak daleko se v turnaji hráčky dostanou. To samé platí u bodů. Čím více zápasů hráčky uhrají, tím více si z turnaje odváží bodů (za předpokladu turnaje se stejnou dotací). Na turnajích s vyšší dotací dostávají hráčky více peněz, ale také bodů. Na druhou stranu turnajů s vyšší dotací je méně (pořadatel musí sehnat více sponzorů) a jezdí je hráčky s lepší výkonností.

Samotný turnaj u dvouhry má hlavní soutěž a kvalifikaci. Kvalifikace bývají hodně nabité, turnaje chce hrát velké množství hráčů, proto se musejí hrát i předkvalifikace. Když člověk uhraje předkvalifikaci, což jsou třeba tři zápasy, dostává kartu do kvalifikace. Následují další dva až tři zápasy a teprve až uhraje kolo v hlavní soutěži získává jeden bod. Takhle jsem musela uhrát třikrát jeden bod, abych měla základní žebříček a mohla se na dalším turnaji dostat do kvalifikace, abych nemusela hrát tu předkvalifikaci. Je to všechno velice náročné a zdlouhavé. O turnaje, které jsou finančně nákladné, například v Mexiku nebo v Africe, je menší zájem, tudíž se nemusí hrát žádné předkvalifikace. Všichni si vybírají turnaje v okolí a ty jsou proto silnější. Uhrát tady něco je náročnější, ale jsou za to ty stejné body. Takže jsem si uhrála ten základní žebříček, potom jsem se dostávala do kvalifikací. Musela jsem vždy uhrát tu samotnou kvalifikaci a kolo v hlavní soutěži, abych měla jeden bod. Takhle pak člověk postupně stoupá v žebříčku.

Na jakém žebříčku se nacházíte vy?

To je poměrně náročné sledovat, žebříček se mění každý týden. Ve dvouhře jsem někde kolem 1 200. pozice. Nejvýš jsem se vyšplhala asi na 800. pozici. Tím, že byl covid, body byly zamražené a padaly postupně. Když přišel covid, tak jsme nemohli hrát. Ve čtyřhře se nacházím na pozici do 400.

Existují různé kategorie turnajů? Jsou nějakým způsobem dotované?

To jsou ty mezinárodní a pak ještě české. České turnaje spadají k jiné asociaci a zaštiťuje je Český tenisový svaz. Rozdělují se do kategorií C, B, A a mistrovství České republiky. Turnaje v kategorii C se hrají nejčastěji (každý týden) a na Mistrovství ČR se dostanou jen ti nejlepší, kteří jezdí nejvíce turnajů a mají nejvíce bodů. Já jsem se rozhodla, že budu jezdit na mezinárodní turnaje. Dříve jsem jezdila turnaje kategorie A. Mezinárodní turnaje jezdí hráči, kteří se tím chtějí i živit. Kdybych si teď mohla vybrat, tak bych hrála tenis na profesionální úrovni, ale na to nejsou peníze. Musela bych mít osobního trenéra, halu a tak dále. Pořád však vidím potenciál ve čtyřhře, která je i o tom, jak si člověk sedne s parťačkou. Celé je to víc i o kamarádství. Zatímco dvouhra je hodně nadrilovaná, každý den se trénuje minimálně tři hodiny. Já jsem nikdy tolik netrénovala, na to nemám čas a peníze.

Co považujete za Váš největší úspěch na turnaji?

Za můj největší úspěch považuji vítězství na turnaji s dotací 60 000 dolarů ve čtyřhře, který se konal v červnu v České Lípě. Finále se vysílalo dokonce v televizi, i s komentátorem. Kdybych jezdila takto dotované turnaje, tak se tenisem můžu živit. Zároveň to byl turnaj, kdy jsem si řekla: „Má to ještě smysl.“ Letos jsem si řekla, že tohle je poslední rok, kdy to ještě zkusím, a když to nepůjde, kašlu na to.

Máte ještě nějaké další velké úspěchy?

Za další velký úspěch se dá považovat druhé místo na turnaji s dotací 25 000 dolarů v Aschaffenburgu. Na začátku srpna jsem jela do Rakouského Kottingbrunnu, kde jsem celý turnaj v deblu se svou parťačkou vyhrála (tentokrát s dotací 15 000 dolarů). Letos jsem získala ocenění Sportovec roku z města Orlová, což mě potěšilo.

Dají se prohlédnout vaše úspěchy někde online na webu?

Ano, české úspěchy můžete vidět na stránkách www.cztenis.cz a ty mezinárodní na www.itftennis.com. Na tomto odkaze, při prokliknutí do záložky Doubles – Titles, si můžete prohlédnout mé úspěchy na mezinárodních turnajích.

Je pro Vás důležité jezdit na více turnajů ročně?

Ano, důležité to je, protože čím víc turnajů člověk jezdí, tím víc se může posouvat v žebříčku. Abych se mohla posunout výše, a také díky padání bodů, je pro mě důležité jezdit více turnajů, které jsou však po celý rok, nejen přes prázdniny. Zároveň je pro mě důležitá i škola. Kdybych se teď musela rozhodnout, jestli tenis, nebo škola, tak nevím, co bych zvolila.

Jak časově jsou turnaje náročné?

Mezinárodní turnaj začíná v pondělí a končí v sobotu (čtyřhra) nebo v neděli (dvouhra). Každý den je jeden zápas, kromě jednoho dne v týdnu. Turnaje se hrají pavoukovým systémem, čili jakmile člověk vypadne ze soutěže, jede domů. Každý den se hraje jeden zápas (případně jedna dvouhra, jedna čtyřhra). Proto nelze odhadnout ani délku účasti na turnaji. Při 80% docházce nelze hrát více jak dva turnaje za semestr, za předpokladu, že nebudu nemocná nebo nebudu mít lékaře.

Máte nějaký sportovní sen? Kam byste se chtěla s tenisem dostat?

Když jsem byla malá, tak jsem chtěla být světovou jedničkou. Čím je však člověk starší, vidí ten strašný tlak. To chce prostě každý a dostat se na mezinárodní žebříček je hrozně těžké. Momentálně bych chtěla být v žebříčku co nejvýše ve čtyřhře. Zkusit nejdříve tuto cestu. Také uvidím, jak to půjde se školou. Mým snem je živit se tenisem a zahrát si Wimbledon. Samozřejmě bych si přála, aby mě to pořád bavilo a nebyla bych zraněná.

Proč studujete zrovna speciální pedagogiku?

Baví mě pomáhat druhým lidem. Když jsme se rozhodovala, na jakou vysokou školu půjdu, měli jsme v Orlové sponzora. Platil nám tréninky, což byla velká pomoc. Proto jsem si musela vybrat školu v Ostravě. Původně jsem chtěla studovat fyzioterapii nebo něco kolem sportu, ale to by se nedalo časově zvládnout s tenisem. Teď však studuji něco, co by mě bavilo i v práci. Dovedu si představit, že se speciální pedagogice věnuji v budoucnu.

Chtěla byste říct ještě něco na závěr?

Studium mě hodně baví a je velice rozmanité. Hlavně máme na Katedře skvělé vyučující, kteří nám studium dělají zajímavé a poskytují informace z praxe. Kdybych si měla vybrat znova, tak bych neváhala a šla na to, co právě studuji.

Sezóna 2016/2017

  • Turnaj kategorie „A“ – Hrádek nad Nisou / dorost / únor 2017 / 1. místo dvouhra
  • Mistrovství České republiky – Most / dorost / březen 2017 / 1. místo dvouhra, 2. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Brno / dorost / červem 2017 / 2. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Ostrava / dorost / červenec 2017 / 1. místo dvouhra, 1. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky – Pardubice / dorost / srpen / 2. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky dospělých – Ostrava / srpen 2017 / 1. místo dvouhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Brno / září 2017 / dospělí / 3. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Káhira / dospělí / prosinec 2017 / čtvrtfinále ve dvouhře (z kvalifikace)
  • Ocenění Kanáří Naděje 2017 pro Severomoravský tenisový svaz – Ocenění je uděleno jedné nejlepší hráčce napříč kategoriemi do osmnácti let.

Sezóna 2017/2018

  • Turnaj kategorie „A“ – Milovice / dospělí / únor 2018 / 2. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Pardubice / dospělí / duben 2018 / 3. místo dvouhra, 1. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Valašské Meziříčí / květen 2018 / 1. místo dvouhra, 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Přerov / dospělí / červen 2018 / 2. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Mladá Boleslav / dospělí / červenec 2018 / 1. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Opava / dospělí / červenec 2018 / 1. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky dorostu – Pardubice / srpen 2018 / 1. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky dospělých – Ostrava / srpen 2018 / 3. místo dvouhra, 3. místo čtyřhra
  • Součást týmu Summer Cupu do osmnácti let, Mistrovství Evropy – prohrály jsme v kvalifikační skupině a skončily na nepostupovém třetím místě (vybrány jsou tři nejlepší holky do osmnácti let)
  • Mistrovství České republiky družstev za tým TK Precheza Přerov – Praha / září 2018 / 3. místo
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Říčany / dospělí / září 2018 / 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Praha / dospělí / září 2018 / 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Frýdek-Místek / dospělí / září 2018 / 1. místo čtyřhra

Sezóna 2018/2019

  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Jablonec nad Nisou / dospělí / prosinec 2018 / 2. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Milovice / dospělí / únor 2019 / 1. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky dorostu – Most / březen 2019 / 2. místo dvouhra, 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Antalya / dospělí / duben 2019 / čtvrtfinále ve dvouhře (z kvalifikace), 2. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Antalya / dospělí / duben 2019 / 1. místo čtyřhra
  • Tenisová extraliga na Slovensku – tým TK Slávia SPU Nitra – 4. místo / květen 2019
  • Mezinárodní turnaj s dotací 25 000 $ ­– Přerov / dospělí / červen 2019 / 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 25 000$ ­– Stuttgart-Vaihingen / dospělí / červenec 2019 / 3. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 25 000 $ – Bytom / dospělí / červenec 2019 / 3. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky dorostu – Pardubice / srpen 2019 / 2. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky dospělých – Ostrava / srpen 2019 / 2. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 25 000 $ – Praha / dospělí / září 2019 / 3. místo čtyřhra
  • Mistrovství České republiky družstev dorostu – Praha / září 2019 / 3. místo – za tým TK Precheza Přerov
  • Postup s týmem dospělých TK Slavia Orlová z 2. ligy do 1. ligy (týmová soutěž probíhající v průběhu jara)

Sezóna 2019/2020

  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Milovice / dospělí / listopad 2019 / 3. místo čtyřhra
  • Tenisová extraliga – Tým TK Precheza Přerov – 2. místo/ prosinec 2019 / týmová soutěž
  • Akademické mistrovství České republiky – Ostrava / září 2020 / 3. místo dvouhra, 1. místo čtyřhra
  • Postup s týmem TK Slavia Orlová do finále první ligy (družstva) / soutěž probíhala v září

Sezóna 2020/2021

  • Tenisová extraliga na Slovensku – tým TK Slávia SPU Nitra – 4. místo / květen 2021
  • Akademické mistrovství České republiky – Ostrava / srpen 2021 / 1. místo dvouhra, 2. místo čtyřhra
  • Finále první ligy / soutěž družstev / září / 2. místo

Sezóna 2021/2022

  • Mistrovství České republiky dospělých – Milovice / listopad 2021 / 2. místo čtyřhra
  • Turnaj kategorie „A“ – Karlovy Vary / březen 2022 / 2. místo čtyřhra
  • Tenisová extraliga na Slovensku – tým TK Slávia SPU Nitra – třetí místo / květen 2022 / týmová soutěž (každý z týmů si může vybrat jednu „posilu“ jiné než slovenské národnosti)
  • Mezinárodní turnaj s dotací 60 000 $ – Česká Lípa / červen 2022 / 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 25 000 $ – Aschaffenburg / červenec 2022 / 2. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Kottingbrunn / červenec 2022 / 3. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 15 000 $ – Kottingbrunn / srpen 2022 / 1. místo čtyřhra
  • Mezinárodní turnaj s dotací 25 000 $ – Radom / srpen 2022 / 1. místo čtyřhra
  • Akademické Mistrovství České republiky – Ostrava / srpen 2022 / 1. místo dvouhra, 1. místo čtyřhra
  • Finále první ligy / soutěž družstev / září 2022

Nejvyšší umístění

  • Český žebříček – celostátní žebříček
  • Mladší žačky – 2014 – 8. místo
  • Starší žačky – 2016 – 7. místo
  • Dorost – 2018 – 5. místo, 2019 – 9. místo
  • Dospělí – 2019 – 26. místo, 2020 – 24. místo
  • Mezinárodní žebříček WTA – celosvětový žebříček dospělých
  • Dvouhra: na konci roku: 2018 – umístění: 1036.,  2019 – 783., 2020 – 811., 2021 – 1057.
  • Nejvyšší umístění, 776. ve dvouhře, celosvětového žebříčku WTA, 9. 12. 2019
  • Čtyřhra: na konci roku: 2018 – umístění 698., 2019 – 435., 2020 – 477., 2021 – 626.
  • Nejvyšší umístění, 367. ve čtyřhře, celosvětového řebříčku WTA, 22. 8. 2022