Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel…

Kultovní báseň K. H. Máchy si všichni pamatujeme ze školy a vždy a znovu si ji připomínáme prvního máje. Láskočas. Květen. Země polechtala cibulky bledulí a pomohla jim na svět, ptáci svým zpěvem vyhnali zimu z údolí i hor, slunce zaklepalo na stromy a dalo jim znamení, aby mohly kvést. Venku je v květnu živo jako v úlu. Báseň Máj je nejen oslavou lásky mezi milenci, ale i symfonií české přírody a lásky k domovu. Láska na několik pádů. Když jsem se ale zamýšlela, jaká láska bytostně v dnešním světe chybí, je to sebeláska. Pokud není první pád sebelásky, ostatní láskopády padají do hlubin.

Ostatně podívejme se okolo nás, na svět, který nás obklopuje. Zkuste si pustit večer zprávy. Proč svět vypadá jak vypadá. Jak je možné, že je ve vyspělé společnosti tolik zla a nenávisti? Už v bibli se říká:

“Miluj svého bližního jako sám sebe.”

(Mat 22,39)

Ve výroku je obsažen dvojí imperativ: „Miluj svého bližního!“ a „Miluj sám sebe!“. Tisíce let zpátky se hovoří o důležitosti sebelásky. Kde není sebelásky, není ani lásky. Kde není lásky, je strach a nenávist. Válka. Nemám rád sebe, nemám rád tebe. Biblické přikázání jsem si otočili.

“Nenáviď svého bližního jako sám sebe.”

A dnešní stav světa nám tento výrok zrcadlí. Rozhodli jsem se nepřijímat sebe, naše těla, naše názory, sexualitu, zdary i nezdary. Stejně jako to odmítáme u ostatních okolo nás. Svět ani nikoho jiného nezměníme, ale můžeme se obrátit k sobě, k naší sebelásce, sebehodnotě a sebeúctě. Jak se to dělá? Jak se mám mít rád? V obchodě sebelásku nekoupíš, ale dá se ji naučit. Třeba takhle:

6 skoků k sebelásce (aneb podám sám sobě kopretinu)

1.   Postarej se o své fyzické potřeby

Péče o naše fyzické tělo. Je to vlastně úplně jednoduché. Zdravě jíst, pít dostatek vody, spát osm hodin denně (nejlépe). Tyto tři věci jsou nám všem jasné, ale patří sem také pohyb. A ten je u mnohých z nás kamenem úrazu. Procházka, cvičení nebo protažení dělá divy. Zvládla jsi to? Šla sis zaběhat? Zacvičila sis ráno jógu? Hurá. Překonala jsem se. Udělala jsem něco pro sebe. Pochval se. Tímto krokem se o sebe starám, pečuji o sebe. Když o sebe pečuji, dobře vypadám. Roste mi sebeláska.

2.  Vytvoř si svou etickou mapu

Mít svůj vlastní vnitřní morální kód. Jaké životní hodnoty vyznáváš? Napiš si je. Žiješ podle nich právě teď? Důležité je si své hodnoty uvědomit a každý den se podle nich chovat. Kdykoliv se podle nich chovám, stoupá mi sebehodnota. Zároveň mi v rozhodujících událostech života dávají směr a určují mé hranice. Co ještě ano a co už ne. Co je se mnou v souladu, co se mnou v souladu není. Snáze poznám, kdy jednám proti sobě. Kdy se zpronevěřuji své sebelásce.

3. Měj svou vizi

Máš svá přání a životní vizi. Víš kam jdeš? Nebo jen pluješ v proudu života a vlastně nevíš kam? Zase vem papír a tužku, nebo si otevři notebook a piš. Jaká jsou má přání a vize, vidění sebe sama v budoucnu? Můžeš si to rozdělit, vztah, rodina, práce, zdraví, koníčky, vzdělání…Spolu s bodem dvě mi tvoří zeď, o kterou se mohu opřít. Ta zeď je závislá jen a jen na mně. Jednám podle svých hodnot a přání. Jsem věrná sama sobě. Roste mi sebeláska. Vím totiž, kam jdu a mířím v životě. Tady a teď se podle toho chovám a rozhoduji. Mé tady a teď tvoří mou budoucnost.

4. Čas jenom a jenom pro  sebe

Jsme zaměřeni na výkon. Kolem nás krouží tolik možností k činnosti, tolik informací, tolik nových příspěvků na sociálních sítích. Zkus se odpojit od okolního světa a najdi si čas jen pro sebe. Čas pro zklidnění a přemýšlení. Dej si rande sám se sebou. Dobij baterky. Můžeš chodit do kostela, do lesa nebo na manikúru. Být sama se sebou a být tady často pár chvil jen pro sebe. Pravidelně a nejlépe každý den. Uklidnit se. Ztišit se a přemýšlet o sobě.

5. Dělej si radost

Copak ti dnes udělalo radost? Čím jsem si já udělala radost? Dobrou snídani? Dobrou kávou? Dokončila jsem konečně seminární práci? Popovídala jsem si krásně s kamarádkou? Nebo naopak udělala jsem já někomu dnes radost? I jen tím, že jsem někomu popřála hezký den? Darovala někomu úsměv, objetí? Radost jde ruku v ruce se sebeláskou. Ale pozor, nejde o sebeobětování. Je to těžké? Zkus si každý večer zapsat, co mi dnes udělalo radost? Lépe si to uvědomíš a probudíš navíc vděčnost.

6. Srovnávej se jen sám se sebou

Zakaž si srovnání sebe sama s ostatními. To je cesta do pekel. Tady budeš svou sebelásku vždy zakopávat do země. Pokud se chceš srovnávat, tak jen se svou včerejší verzí. A naopak přestaň kritizovat a hodnotit ostatní.

 

Sebeláska není sobecká  ani egoistická. Uzdravím sebe a automaticky uzdravuji svět okolo sebe. Řečeno dneškem win-win.

Sebeláska říká:  „Mám se rád, mám rád sebe a proto mohu mít rád i ostatní.“ Egoismus říká: „mám rád své já, své ego, a proto se stále dívám jen na sebe.“

A zpátky k prvnímu máji. Venku je hezky. Co takhle si dát rande sám se sebou pod třešní? Vem si něco na psaní, dojdi pod třešni, sedni na zadek a napiš své hodnoty a přání. Můžeš si udělat pár dřepů nebo si oběhnout dokola strom. Máš radost? Výborně. Poděl se o ní s námi. Když jsme šťastní a naplnění, obohacujeme svět a lidi kolem nás.

“Uzdravuji sebe, uzdravuji tebe.”