9. května 2016 jste mohli být svědky toho, jak Merkur přechází přes Slunce. Pouhým okem jste si nejspíše ničeho nevšimli, ale pokud jste měli to štěstí a procházeli jste kolem Centra diagnostiky lidského pohybu na ulici Varenské, mohli jste si všimnout skupinky lidí zapáleně hledících do dalekohledu a třeba se k nim i přidat.
Pozorování tranzitu Merkuru zde totiž uspořádal Václav Tvarůžka z Katedry technické a pracovní výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. „Samotné pozorování jsme zahájili se studenty učitelství pro první stupeň, se kterými jsme vyráběli stínítka a stínící filtry pro vizuální pozorování Slunce, a to ve velice pěkných tvarech a provedeních, které byly mezi dětmi i jejich rodiči velmi oblíbené,“ uvádí Václav Tvarůžka.
Kromě ručně vyrobených stínítek byl na místě i dalekohled, s jehož pomocí bylo možné tento jev pozorovat – pouhým okem totiž pohyb maličkého Merkuru přes sluneční disk nezaznamenáte. „V prvním a druhém kontaktu bylo u okuláru těsno a ke studentům se pak naprosto spontánně přidávala i veřejnost, zejména rodiče s dětmi. Na otázku, odkud jsou ty dalekohledy, bylo snadné odpovědět: Z Ostravské univerzity!,“ dodává Tvarůžka s tím, že řada z nich nikdy neměla příležitost podívat se do astronomického dalekohledu a proto takto viděla Slunce poprvé.
Počasí naštěstí celému pozorování přálo, bylo jasno, a proto jste si mohli vychutnat jedinečnou astronomickou podívanou – přechod nejmenší planety (Merkuru) přes naši nejbližší hvězdu (Slunce), která je považována za největší astronomickou událost roku 2016.
Pokud vám tato sláva unikla, nezoufejte, další příležitost budete mít zase v roce 2019 – to bude z území České republiky možné pozorovat první polovinu tohoto jevu. V celém průběhu nám Merkur ukáže své putování přes Slunce zase až v roce 2032.
Fotky z akce: