Také druhého průvodu na podporu Ukrajiny napříč centrem Ostravy se účastnili zástupci Ostravské univerzity. Z Prokešova náměstí průvod vyrazil kolem řeky až na Masarykovo náměstí, kde účastníci společně zapálili svíčky jako symbol solidarity s Ukrajinou a uctění památky obětem války. Na místě kromě dalších řečníků vystoupil také rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Náš nejdůležitější úkol, jakožto univerzity, je ten pedagogický. Jsme připraveni nabídnout stávajícím ukrajinským studentům možnost finančního zabezpečení jejich dalšího studia, a totéž i novým mladým lidem, kteří v budoucnosti patrně přijdou.

„Asi není třeba opakovat, že barbarská agrese Ruska a jeho zločinných lídrů je naprosto neakceptovatelným aktem a akcí, která změnila a změní náš život i naši budoucnost. Ostravská univerzita pomáhá tak, jako pomáhala v minulosti v období covidu či tornáda v předchozím roce,“ uvedl na úvod svého projevu rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Připomenul, že Univerzita ve spolupráci s ostravským magistrátem nabídla místo na svých kolejích i dobrovolníky pro pomoc u pořádané materiální sbírky. Hned v pátek Ostravská díky iniciativě ukrajinských studentek zorganizovala charitativní koncert, a výrazně tak přispěla na konto Adry, stejně jako na dalším shromáždění, které proběhlo na Pedagogické fakultě.

„Nicméně náš nejdůležitější úkol, jakožto univerzity, je ten pedagogický. Proto jsme připraveni nabídnout stávajícím ukrajinským studentům, kterých je devadesát, možnost finančního zabezpečení jejich dalšího studia, a totéž i novým mladým lidem, kteří v budoucnosti patrně přijdou,“ řekl rektor. Následně zmínil nabídku výuky češtiny studentům i dalším ukrajinským obyvatelům, kteří přijdou a budou chtít u nás žít a pracovat. Pro tento účel vedení Univerzity zřídilo transparentní účet, který bude sloužit výhradně na podporu těchto studentů. Na toto konto poputuje také výtěžek z benefičního koncertu, který v pátek od 17 hodin pořádá Fakulta umění v Aule OU.

Nesmíme si nechat ukrást zdravé vidění světa. U nás není místo pro Putina. Ať žije Ukrajina.

Ve čtvrtek jsme se probudili do jiného světa, ale jednotní – nejenom u nás, ale v zemích Evropy a celém demokratickém světě, myslí si Lata. Podle něj je třeba si uvědomit, že zlo není lokální nebo národní specifikum, není jen v Rusku, ale je v každé národní společnosti, a to i u nás. „Dnes jsou naši nositelé zla zalezlí, ale nikam nezmizeli. Až náš největší hněv opadne a ekonomická situace se u nás nevyhnutelně zhorší, zase vylezou. Neměli bychom zapomínat, kdo to je a že jsou mezi námi. A do budoucna musíme vydržet jednotní, dlouhodobě hájit demokratické hodnoty, nebát se, a i za rok či za dva pomáhat těm, kteří to budou potřebovat. Nesmíme si nechat ukrást zdravé vidění světa. U nás není místo pro Putina. Ať žije Ukrajina,“ ukončil svůj projev rektor Ostravské univerzity.

Chcete podpořit ukrajinské studenty, kteří se v těchto dnech vinou války ocitají bez podpory svých rodin? Vedení Ostravské univerzity rozhodlo založit veřejnou sbírku s transparentním účtem, odkud poputuje finanční podpora ukrajinským studentům. Již v tuto chvíli můžete přispívat libovolnými částkami přímo na účet s bankovním spojením 304566716/0300. Více informací a QR kód naleznete zde.