Leoš Janáček se svou tvorbou neodmyslitelně zapsal do paměti našeho kraje. Jeho poslední cesta vedla z rodných Hukvald do ostravského plicního sanatoria, kde 12. srpna 1928 zesnul. Výjimečné dílo a významná místa spjatá s Janáčkovým životem jsme si mohli připomenout díky akci nazvané Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k lišce, jež byla určená pro širokou veřejnost, sportovní nadšence a rodiny s dětmi, ať už cyklisty či pěší turisty.

Akce byla slavnostně zahájena v hukvaldské oboře nedaleko proslulé sochy lišky, která se stala symbolem Hukvald a inspirací pro tvorbu Leoše Janáčka. Díky dobovým kostýmům, tradičnímu pikniku i jízdě na oslnivých historických kolech českých velocipedistů si účastníci užívali jedinečného kouzla atmosféry tehdejšího Československa. Zájemci dostali příležitost zapůjčit si bezplatně již legendární růžová kola v rámci projektu šetrné ekodopravy REKOLA, na nichž mohli pokračovat až k soše Leoše Janáčka a lišky Bystroušky na Jiráskově náměstí v Ostravě.

Součástí putování bylo několik tematických zastavení s doprovodným hudebním programem s ukázkami duchovní, folklorní i operní hudby. Katedra studií lidského pohybu Ostravské univerzity měla ve své režii koordinaci některých kulturních i sportovních částí programu, důležitým úkolem ovšem bylo dohlédnout na hladký průběh jízdy z Hukvald do Ostravy. „Celá spolupráce byla ze strany pana Zahradníka a pana Motyky i ostatních členů realizačního týmu z Katedry studií lidského pohybu od počátku prvotřídní. Musím vyzdvihnout bezchybnou organizaci, komunikaci, vstřícnost a v neposlední řadě fantastickou realizaci. Také mediální ohlasy na celou akci byly výborné a Ostravská univerzita tak byla touto akcí výborně prezentována,“ uvedla organizátorka akce Karin Razsková.

Srdečně vás zveme na unikátní čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka, jež potrvá od 25. října do 28. října a završí oslavy života a tvorby tohoto geniálního skladatele v rámci projektu Janáček Ostrava 2018. Více informací o programu a vstupenkách naleznete na www.janacek2018.cz.