Jedna z nejvýznamnějších a nejočekávanějších vědeckých událostí roku se nechala inspirovat dílem Franze Kafky a jako ústřední téma zvolila Proměnu. Návštěvníci se mohou těšit na interaktivní experimenty, zábavné hry a kvízy, strhující projekce i přednášky plné nečekaných objevů. Noc vědců propukne 27. září a je zcela zdarma.

Noc vědců je událost, která na jeden večer otevírá stovky vědeckých budov, kam se běžný návštěvník běžně nedostane. Účastníci mohou prozkoumávat laboratoře, navštěvovat přednáškové místnosti, zažít fascinující experimenty a ponořit se do aktuálních vědeckých témat. Akce je otevřená pro všechny – děti, dospělé i seniory – kteří mají zájem o vědu. Přijďte se setkat s našimi vědci a nechte se okouzlit světem vědy. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a zapojují se do ní univerzity, vědecké ústavy, hvězdárny a další instituce.

Na Ostravské univerzitě návštěvníky letos zveme hned do tří areálů univerzity, a to na Přírodovědeckou fakultu na Hladnově, do City Campusu OU a do Cvičné nemocnice Lékařské fakulty, kde vás naši vědci seznámí s tématem proměny v očekávaných i neočekávaných oblastech. Bavit vědou vás budeme od 17 do 22 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na pokračování úspěšného cyklu krátkých přednášek zvaných Nocvědecké talks. Přijďte se pobavit o proměnách Ostravy, o významu hudby nebo proměnách gest napříč staletími. Zjistěte, jak lze překonat krizi, jaké výzvy čekají v budoucnu naši společnost a pronikněte do světa sociální práce.

Z interaktivních workshopů, prohlídek a aktivit na City Campusu OU můžete nahlédnout do tajů práce a proměn sociálního pracovníka a rozhodnout se, zda-li je superhrdinou, nebo padouchem, nahlédnout do vesmírné kuchyně a vyrobit si vlastní kometu či se hravě proplést napříč staletími. Pro nejmenší připravujeme smyslohrátky, kde zjistíte, jak můžete běžně dostupné věci proměnit v edukativní pomůcky, nebo probudíte svého vnitřního umělce.

Přírodovědecká fakulta vás pozve do svých laboratoří, budete moct také hledat odpovědi na to, jak proměnit Ostravu. Cvičná nemocnice Lékařské fakulty vám ukáže proměny medicíny a chápání lidského těla.

Celý program Ostravské postupně zveřejňujeme na webu Noci vědců.

Noc vědců proběhne také za podpory statutárního města Ostrava.