Lukáš je šikovným studentem, který se rád na zkoušky připravuje v klidných prostorách univerzitních studoven. Jednoho dne, zrovna při takové přípravě, si nutně potřebuje odskočit vyřídit neodkladný telefonát – svůj notebook však nechce nechávat ve studovně bez dozoru. Když v tom zahlédne spolužáka Matěje a požádá ho o dozor nad svým zařízením. Neuvědomuje si však, že Matěj je známý šprýmař a nikdy nevynechá žádnou příležitost ke vtípku. Když se Lukáš vrací ke svému notebooku, nachází mezi emaily odeslanou rádoby vtipnou nepravdivou zprávu o svých volebních preferencích…

Takový mail sice nelze vzít zpět, ve finále je to ale to nejmenší, co se vám může stát. Zařízení je prostě v době, kdy jej nepoužíváme, nutné zamykat – jinak na něm může kdokoliv cokoliv provádět a veškerá snaha o nastavování silných hesel je pak úplně k ničemu.

Vyzkoušejte si sami rychle uzamknout svůj počítač s Windows. Stiskněte kombinaci kláves Windows + L. To při odchodu od počítače zvládnete během vteřiny. Další možností je kombinace kláves Ctrl + Alt + Delete a vyberte možnost Uzamknout. Na Macu můžeme využít klávesové zkratky Control + Command + Q a na zařízení s Linuxem většinou funguje kombinace Ctrl + Alt + L.

Důležité je myslet na to, že vaše pracovní zařízení jsou zkrátka vaše zařízení a váš účet je váš účet. Potřebujete zkontrolovat pracovní poštu, ale notebook je vybitý a k dispozici máte jen starší domácí notebook vašeho příbuzného? A máte jistotu, že je jeho zařízení skutečně bezpečné? Nebo co když se spolužačka na přednášce nemůže připojit k síti Eduroam a poprosí vás, abyste se v jejím zařízení přihlásili na svoje jméno a heslo? Vzpomínáte na sociální inženýrství? Radši s omluvou odmítněte, nevyplatí se to riskovat.

Pomůže renomovaný antivir

Každý den stahujeme řadu souborů z internetu a otvíráme dokumenty z pošty. Naším zařízením tak projdou desítky a stovky souborů, které mohou být potenciálně nebezpečné. Mít na svém počítači antivirový program, který dokáže tyto potenciálně nebezpečné soubory identifikovat a zastavit dříve, než napáchají škodu, je jednoznačně potřeba. Antivirový program je také nutné udržovat aktualizovaný, nicméně o to se většinou postará program sám automaticky.

Na univerzitních zařízeních najdete antivir ESET. Přesvědčíte se o tom rozkliknutím ikonky, kterou obvykle najdete vpravo na Hlavním panelu.

Pozor na chytrou domácnost

S dramatickým růstem množství zařízení kolem nás, které jsou připojená k internetu, roste i počet možností, kudy vést útok na naše kyberbezpečí. V době takzvaného internetu věcí, kdy jsou ke globální síti připojeny i naše lednice, žárovky, domácí bezpečností kamery, chytré televize nebo mikroskopy v laboratoři, je třeba mít se na pozoru. Případy, kdy útočníci využili slabého zabezpečení těchto zařízení a například odmrazili ledničku nebo vystrašili obyvatele bytu zhasínáním a rozsvěcením světel v posledních letech přibývá.

Jak tomu předcházet? Většinu rizik lze vyřešit starými dobrými postupy jako jsou pevná hesla a pravidelné aktualizace. Řešení některých bezpečnostních rizik těchto zařízení je ale mimo možnosti nás jako uživatelů – je ale dobré o rizicích alespoň přemýšlet: co by se mohlo stát, pokud by útočník například získal kontrolu nad mým robotickým vysavačem? Dokážete si takový scénář představit? Může být reálnější, než se zdá.

Chcete se dozvědět více o tom, jak se na internetu chovat bezpečně? Zapojte se do online kurzu nazvaného Základy kybernetické bezpečnosti, který vytvořili odborníci z Centra informačních technologií OU pro zaměstnance a studenty univerzity. Na konkrétních případech si projdete nejčastější chyby, kterých se uživatelé dopouští a naučíte se, jak jim předcházet a účinně se bránit. Kurz najdete na tomto odkaze.