Green Deal se významně dotýká i uhelných regionů, do jejichž přeměny směřují obří finanční prostředky. Například Ostrava získala téměř dvě miliardy korun pro transformační projekt LERCO. Profesor Roman Hájek z Ostravské univerzity v pořadu České televize Bilance vysvětlil, že tato investice může akcelerovat vědecký výzkum a přilákat nejen zahraniční odborníky, ale také vytvořit lepší životní podmínky pro místní obyvatele.

Bilance je publicistický pořad České televize zaměřený na zásadní ekonomicko-společenská témata současnosti. Záznam pořadu z pondělí 17. února najdete v iVysílání České televize.

Projekt LERCO je v pořadu jednou z ukázek, že Green Deal se netýká jen odvětví spojených s energetikou, ale ovlivňuje celou řadu oborů a výrobních segmentů. Investice soustředí do oblastí, v nichž může být Česká republika velmi silná – mezi ně patří právě i věda, výzkum a inovace.

Co dále zazní v pořadu BILANCE?

Dosud se o Green Dealu hovořilo pouze v souvislosti s transformací energetického průmyslu, jak pořad ukazuje, má však dopad na celou řadu odvětví. Na straně jedné je postupné zdražování fosilních paliv, na straně druhé masivní rozvoj ekologických zdrojů energie a firem, které se tomuto segmentu věnují.

Zatímco průmyslové podniky, zejména ty energeticky náročné, se potýkají s konkurencí z Asie a vysokými náklady na modernizaci výroby, jiné firmy na Zelené dohodě profitují. Například Škoda Group zaznamenala rostoucí poptávku po kolejové technice a svou výrobu dále rozšiřuje.

Česká republika může být také vzorem pro ostatní ve výrobě obřích geotermálních tepelných čerpadlech. Odborníci je označují za revoluční technologii, která by mohla nabídnout levnější a ekologičtější energii než fosilní paliva. Zatím však jejich rozšíření brání vysoké náklady na instalaci.

Tento díl nahlíží na problematiku Green Dealu z perspektivy tří generací, kdy každá řeší jiné problémy. Přesto i jich se dotýkají projevy klimatických změn (vichřice, požáry, povodně, vlny veder, dlouhá období sucha), které způsobují miliardové škody a stojí za neúrodou ženoucí nahoru ceny potravin.

Vzhledem k množství skleníkových plynů, které stále vypouštíme, je jasné, že klimatická situace se bude nadále zhoršovat. Vyrovnání se s následky škod stojí daňové poplatníky miliony korun ročně. Omezení emisí skleníkových plynů je proto nejen ekologickou nutností, ale i ekonomickou strategií. Přechod na novou strategii EU nemusí být tak bolestný, jak se nám nyní zdá. Dekarbonizaci ze dvou čtvrtin zaplatí firmy, jejich zákazníci, spotřebitelé a v neposlední řadě stát.

Green Deal ale rozvine celou řadu nových odvětví a nabídne příležitosti pro výzkum, vědu a inovace. Nyní je především politickou výzvou, která bude formovat budoucnost nás všech.

Pokud vás téma zajímá, sledujte poslední díl pořadu Bilance.