Letošní 6. ročník Poháru vědy, s podtitulem Polaris 2017, probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, za podpory Nadačního fondu Neuron a dalších partnerů a sponzorů. Organizátorem Poháru vědy je Asociace malých debrujárů České republiky (AMD ČR), která je součástí Mezinárodní federace malých debrujárů (FIPD), hnutí působícího ve více než 49 zemích všech kontinentů. Soutěž Pohár vědy navazuje na celou řadu dosavadních aktivit v oblasti popularizace vědy mezi dětmi a mládeží, které AMD ČR pořádá a organizuje.
V loňském ročníku, s podtitulem Rojko 2016, se registrovalo přes 500 týmů a dohromady přes 5000 soutěžících z deseti zemí. Mezi ně patří Alžírsko, Německo, Malajsie, Egypt, Írán, Tunisko a další.
Soutěže se mohou zúčastnit debrujárské kluby, školní i rodinné týmy či kamarádi celkem ve čtyřech kategoriích: mateřské školy, 1. a 2. stupeň základních škol, nižší ročníky víceletých gymnázií a střední školy. Utvořené týmy, které mají možnost se přihlásit od 1. listopadu 2016 do 10. ledna 2017, se budou muset potýkat se čtyřmi korespondenčními koly. Ty budou uveřejněny každý měsíc od ledna do dubna 2017. Soutěžící týmy řeší v jednotlivých kolech zábavné úkoly, bádají nad problémy a provádějí pokusy. To vše dokumentují pomocí náčrtků, fotografií a zhotovených výrobků. Nejlépe hodnocená řešení minulého ročníku si můžete prohlédnout zde.
Organizátorka soutěže, PhDr. Jitka Soukupová, vedoucí sekce chemie a fyziky, poznamenává: „Během let jsme sledovali, jak raketově narůstal počet týmů. Dnes sledujeme hlavně nárůst v kvalitě řešení. Některé středoškolské týmy jsou v soutěži zapojeny již od počátku, původně ještě jako žáci základních škol. U těch je vidět, že je soutěž stále baví a v řešení se neustále zlepšují. Nyní jeden z týmů poprvé vyhrál soutěž Pohár vědy opakovaně dvakrát za sebou, a to postupně ve dvou kategoriích, loni jako tým druhého stupně ZŠ, letos jako středoškoláci.“
Webové stránky soutěže www.poharvedy.eu budou aktivní od 1. listopadu 2016.
Finále nejlepších projektů, na kterém bude mezi porotci působit některý z akademických pracovníků Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, proběhne v červnu 2017. Porota bude hodnotit předvedení finálového pokusu
a prezentování výsledků jednotlivých finalistů z korespondenčních úkolů. Vítězný tým získá putovní Pohár vědy, symbol soutěže.
Na přípravě letošních soutěžních úkolů se vedle lektorů z katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy budou podílet také lektoři Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Kdo to bude, je zatím
v jednání.
Cílem naší fakulty v tomto partnerství je především podpora debrujárských myšlenek – popularizace a tzv. „odmystifikace“ vědy, přitáhnout mladou generaci k soustavnějšímu zájmu o přírodní vědy a techniku.
„Těšíme se z aktivní podpory ze strany kolegů Přírodovědecké fakulty. Určitě tato spolupráce přinese nové nápady
a prvky nejen do zadání jednotlivých kol soutěže,“ doplňuje doktorka Soukupová.
Prezident debrujárů pro Moravskoslezký kraj, Mgr. Libor Lepík, popisuje filosofii debrujárů následovně: „Malí debrujáři mají fantazii, snaží se pochopit a vysvětlit jevy, které sledují, po svém. Když pochopí, jak a proč věci fungují, tak jim to v očích zajiskří. Dělají nám dospělákům velkou radost, proto i my debrujaříme a zůstáváme dlouho dětsky hraví.
A myslím si, že všichni vědci byli nejdříve malými debrujáry, ale možná o tom nevěděli.“
Budeme držet soutěžícím palce a přejeme mnoho úspěchů.