Legendární festival JSME OSTRAVSKÁ! se po covidem způsobené odmlce vrací zpět, čerstvě otevřený moderní City Campus Ostravské univerzity na Černé louce rozezní již ve středu 28. června. Těšit se můžete na koncerty mladých interpretů, kreativní workshopy, sportovní aktivity a soutěže o hodnotné ceny nebo exkluzivní diskusní scénu se zajímavými hosty.

„Cílem JSME OSTRAVSKÁ! je přiblížit univerzitu veřejnosti, ukázat její vstřícnou tvář i mladého ducha a velkou rozmanitost. Ostravská univerzita na festivalu kreativně přibližuje veřejnosti vědeckou a uměleckou činnost a přenáší příjemnou atmosféru z útrob akademické půdy do živého veřejného prostoru centra Ostravy, respektive moderního City Campusu,“ popisuje vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace OU Adam Soustružník. Dodává, že obě budovy kampusu si návštěvníci budou moci prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek. Celá akce je bezbariérová.

Na místě bude připravena dětská zóna s půjčovnou hraček či malováním na obličej. Starší návštěvníci budou moci pokládat své dotazy ohledně studia, jednotlivých programů a přijímacích zkoušek i obecně Ostravské univerzity ve stánku Poradenského a kariérního centra OU.

Koncerty mladých hvězd i proslulé kapely

Pestrý hudební program slibuje skutečný zážitek pro každého hudebního fanouška. Svým koncertem na hlavní stage vás potěší známý zpěvák a kytarista Marcell, debutující zpěvačka LinaKaro, talentovaný mladý raper Grey256 nebo proslulá energická kapela N.O.H.A. Díky tomuto rozmanitému line-upu si mezi koncerty vybere každý.

Koncerty na hlavní stage:

• 15:30 – Grey256
  • 17:00 – LinaKaro
  • 18:45 – Marcell
  • 20:30 – N.O.H.A.

Kreativita, sport, zábava i odpočinek

Festival JSME OSTRAVSKÁ! nabídne řadu zábavných a kreativních zážitků – připravená bude totiž interaktivní workshopová zóna. Návštěvníci se například díky takzvanému gerontoobleku vcítí do kůže seniora a vyzkouší si každodenní výzvy pokročilého věku života. Nachystány budou oblíbené ukázky první pomoci, prezentace včelího úlu včetně jeho živých obyvatel, a to i s výrobou vlastní svíčky ze včelího vosku, odlévání pamětních medailí nebo linoryt.

Prostor však bude také pro odpočinek v klidu u kávy nebo pro aktivní dobíjení energie pohybem. Nový City Campus Ostravské univerzity totiž disponuje jedinečným sportovním zázemím – v průběhu celého dne tak bude prostor si zdarma zasportovat.

O to se postará jak Decathlon zóna, tak studenti z Pedagogické fakulty OU. K dispozici bude hřiště na streetball, kopanou, beachvolejbal, ale také běžecká dráha a lodě, kterými se návštěvníci mohou svézt po Ostravici. Pozornosti by rozhodně neměla ujít ani Energy zóna umístěná vysoko na střeše budovy sportu, kde si každý bude moci vyzkoušet třeba simulátor formule.

Diskusní scéna se zajímavými hosty

Součástí festivalu bude i čas pro zamyšlení a výměnu názorů. Těšit se totiž můžete na tři moderované diskuse se zajímavými hosty. Těmi budou jak akademici a vědci z Ostravské univerzity, tak výrazné regionální osobnosti. „Ostravská univerzita, pevně zakořeněná v regionu, na který je patřičně hrdá, je moderátorem společenské diskuse, nositelem mnoha změn i institucí spoluutvářející charakter společnosti prostřednictvím mladé generace. Diskusní scéna je skvělou příležitostí otevřít a probrat aktuální významná témata,“ uvádí Adam Soustružník.

Hosté prodiskutují témata spojená s výzvami a budoucností učitelské profese, diskuse nejen o využívání umělé inteligence, nýbrž i o závislosti a navazování s ní až přespříliš blízkých vztahů zase slibuje stejně zajímavé názory jako debata o směřování města Ostravy. Je Ostrava moderní metropolí přívětivou k lidem nebo místo plné geografických, sociálních i psychologických bariér? Nejen o tom budou diskutovat primátor Ostravy – a absolvent Ostravské univerzity – Jan Dohnal, youtuber a influencer Jan Petrus a sociální geograf Ondřej Slach.

Diskusní scéna

• 15:00 – Od spolupráce k závislosti: dokážeme žít bez umělé inteligence?
  • 16:30 – Kam kráčíš, Ostravo?
  • 18:00 – Jakým výzvám čelí příprava učitelů ve 21. století?

Bitva O pohár Ostravské univerzity

Již v dopoledních hodinách zahájená bitva O pohár Ostravské univerzity nabídne souboj středoškoláků z pěti škol našeho kraje v disciplínách prověřujících jejich fyzické i kreativní schopnosti, stejně jako hloubku a pestrost lety získaných znalostí. Zváni jsou diváci nejen z řad studentů, ale také široké veřejnosti, jejíž zástupce v minulých letech vřava bitvy vždy vtáhla do děje.

Nejen studenti středních škol, ale každý zájemce bude mít rovněž možnost se zeptat na všechny otázky, které jej v souvislosti s univerzitou, vysokoškolským životem i jednotlivými studijními programy napadnou.

JSME OSTRAVSKÁ! je festival pro všechny

Na festivalu JSME OSTRAVSKÁ! se bude bavit každý. Rodiny, přátelé i kolegové, fanoušci hudby, sportu i dobrého jídla a pití. Na své si přijdou i ti nejmenší. Připravena pro ně bude celá dětská zóna, kde najdou kreativní aktivity i zajímavé workshopy. Součástí bude také malování na obličej, půjčovna hraček, pískoviště a spousta dalších zábavných aktivit, které připravili studenti Pedagogické fakulty OU.

Vstup na akci je zdarma.