Jaro se zatím jen nesměle hlásí o slovo, ale květen, měsíc zamilovaných, se blíží mílovými kroky. Už v sobotu je tady První máj a s ním i všem dobře známá líbací tradice. Na nedostatek kvetoucích třešní v městské zástavě se rozhodli reagovat v Ostravě-Porubě. V rámci projektu Miluji v Porubě mohou polibkuchtivé páry od pondělí 26. dubna do neděle 2. května navštívit 7 různých kiss pointů. Na těchto vybraných místech pomohou milencům básně z období českého romantismu vyznat si lásku a naladit se na líbací rituál. Milostná zastavení jsou rozesetá po celé městské části (jejich přesné umístění naleznete na konci článku), od Duhy až po Zámecký park. A pro ty, kteří by svá vyznání chtěli zachovat i pro ostatní hrdličky, je na Alšově náměstí nachystaná tzv. stěna lásky. Nezapomeňte si proto přinést bílý fix nebo křídu, ať o vaší lásce ví celý svět (nebo minimálně celá Ostrava-Poruba).

Miluji v Porubě je akce, která nabízí zamilovaným společně strávit čas toulkami jarní Porubou a objevováním kiss pointů. Poznámka na okraj: líbání posiluje imunitní systém.

Matkou myšlenky je Pavlína Nováčková, absolventka historie na FF OU a referentka odboru kultury na porubské radnici, do hry se zapojili také studentky a studenti katedry české literatury a literární vědy FF OU vyzvaní Martinem Tomáškem, který jim přednáší literaturu 19. století. „Pandemie znemožňuje konání hromadných akcí a nutí nás hledat k nim alternativy. Příchod jara přinášejícího do života novou naději je dobré oslavit, stejně jako přátelství nebo lásku. První motivace se spojila s druhou a vznikla akce, která nabízí zamilovaným společně strávit čas toulkami jarní Porubou a objevováním kiss pointů. Poznámka na okraj: líbání posiluje imunitní systém,“ přibližuje původ myšlenky kiss pointů Pavlína Nováčková.

Ta se spolu s Martinem Tomáškem obrátila na mladé bohemisty z Ostravské univerzity, kteří dostali absolutní hledačskou volnost a vybrali poetické texty přesně podle svého gusta a romantického ducha. „Vybral jsem si báseň ze Slávy dcery od Jana Kollára, neboť se mi na něm líbí, jak opěvuje svou platonickou lásku a vnímá ji jako bohyni (dceru bohyně). Konkrétně tuto báseň jsem si vybral pro její spojení lásky a přírody, což je příznačné pro První máj,“ popisuje svůj výběr jeden z pěti zapojených studentů, Ivo Polevič.

Báseň ne úplně všeobecně známou vybrala i další studentka bohemistiky, Pavlína Uhlířová: „Když se řekne První máj, není divu, že si většina z nás vybaví Karla Hynka Máchu a jeho Máj, který si získal mnoho srdcí, mimo jiné i to moje. Přesto jsem pro tento projekt vybrala báseň Polibek od Adolfa Bognera. Chtěla jsem poukázat na skutečnost, že i méně známí básníci, kterým ve školách nevěnujeme tolik pozornosti, dokáží napsat něco krásného, milostného a plného citu. Někdy je mi až líto, že se takoví autoři zanedbávají, je to škoda.“

Bogner, Adolf: Dělník zpívá (1898)

POLIBEK

Co se asi v polibku
čarovného skrývá,
že po něm tak lahodně
kolem srdce bývá?

Co v sobě ten polibek
kouzelného chová,
že vždy po něm budí se
opět touha nová?

Co ten čárný polibek
v sobě asi pěstí,
že se srdce zachvěje
jako plno štěstí?

Na výběru poetických textů se kromě studentů podílel i Martin Tomášek, který působí na katedře české literatury a literární vědy FF OU. Na otázku, co z vybraných básní on a jeho studenti vyčetli, odpovídá následovně: „To, co jsme čekali. Že milostné verše českých básníků, notoricky známých i těch časem poněkud zavátých, bezpečně ukážou, že láska je tématem věčným a vděčným.“ První máj vnímá jako příležitost vrátit se k četbě Máchova Máje: „Myslíme si, že v něm již není co objevovat, což je zásadní omyl. Při každém dalším čtení se tahle báseň mění, stejně jako kouzelný automat, k němuž ji přirovnal Tyl. Jak je to možné? Protože i my jsme pokaždé trochu jiní.“

O svůj pohled na První máj se s námi podělila i studentka Pavlína: „První máj vnímám jako zlomový den, kdy si z nás počasí přestane dělat dobrý den, příroda se plně probudí k životu a všechno najednou zkrásní, hotový ráj pro zamilované.“ Dodává, že sama by kiss pointy ráda navštívila, pokud dovolí nejen počasí, ale i epidemická situace.

Pokud se v následujícím týdnu rozhodnete kiss pointy navštívit, pochlubte se svým citem na sociálních sítích. Svůj instagramový příspěvek doplňte hashtagem #milujivporube nebo fotografii rovnou publikujte pod příspěvkem na Facebooku Městského obvodu Ostrava-Poruba. Sdílejte lásku, šíří se totiž rychleji než kdejaký vir.

Kde najdete kiss pointy?                           GPS souřadnice

Alšovo náměstí – středový pás                  49.8295064N, 18.1693342E

Duha – za prodejnou Albert                       49.8433458N, 18.1708239E

Pustkovecké údolí – u rybníka                   49.8393267N, 18.1826258E