V rámci celoročních oslav 30. výročí založení Ostravské univerzity si Pedagogická fakulta OU připravila doprovodný program na téma životní prostředí. V sobotu 20. listopadu od 14:00 do 18:00 hodin proběhne akce pod názvem Vajglobraní. Začátek bude na Masarykově náměstí, kde každý účastník obdrží veškeré pomůcky ke sbírání vajglů. Poté se vydáme do vybraných lokalit v centru, např. na Husův sad a Stodolní ulici, přičemž budeme směřovat k místu, kde na všechny bude čekat odměna a zábava. Zúčastnit se může kdokoliv. Tváří celé akce bude Lukáš Slovák, místopředseda studentské komory Akademického senátu OU.

Vajglobraní, jejímž zakladatelem je bývalý student Matičního gymnázia v Ostravě Jan Šmíd, není žádnou novinkou.

Poprvé se tehdy komorní akce uskutečnila v srpnu roku 2018, kdy pouze desetičlenná parta kamarádů usoudila, že není důvod, aby byl ve městě nepořádek. Studenti nakoupili rukavice a pytle a obešli místa, kde chodili po škole sedávat. Vajgly a další odpadky sbírali v centru města, na nábřeží a výstavišti. Protože si úklid překvapivě všichni užili, začal být zájem o zopakování celé akce. Další Vajglobraní se konalo za podpory ředitele Matičního gymnázia a obvodní radnice, proto také dorazilo dokonce sedmdesát účastníků. Začínalo se vždy na Černé louce u kulturního centra Cooltour, pokračovalo se přes Masarykovo náměstí na Husův sad, potom se šlo kolem baru Ikarus, konzervatoře, dolu Jindřich a podél řeky zpět na Černou louku. Přestože se v průběhu vytvořily skupinky lidí, které sbíraly zvlášť, vždy se pak setkali na určitém místě. Vajglobraní proběhlo celkem pětkrát, a to během let 2018 a 2019.

„Nejde jen o to uklidit, ale hlavně ukázat, jak jednoduché je udělat něco, co má smysl. Mně a lidem, které znám, na stavu ulic města, v němž trávíme naše životy, záleží,“ řekl Jan Šmíd, tvůrce celého projektu Vajglobraní.

Ilustrační fotografie z dřívějších ročníků.