Každý z nás to zná. Rádi bychom se v obědové pauze dobře najedli, ale nechceme kvůli tomu prodávat ledvinu. A proto vám představím místa, kde se si dáte oběd levně a chutně přímo v srdci Ostravy.

Multifood

Tento podnik se sice nenachází přímo v centru Ostravy, ale minimálně studenti Pedagogické fakulty tento tip jistě ocení. Multifood najdete v Obchodním centru Futurum a pracuje na bufetovém konceptu. Můžete si nabrat jídla kolik chcete, talíř umístíte na váhu a následně zaplatíte 39 korun za 100 gramů jídla. Na výběr máte z mnoha druhů pokrmů včetně polévek a salátů.

Tip redaktora: Při poslední návštěvě jsem si chtěl zkrátit čekání na film, a tak jsem si objednal cibulové kroužky – lepší rozhodnutí jsem udělat nemohl. Byly skvěle usmažené a velmi chutné.

Dhaba Beas

Jestli hledáte nějakou vegetariánskou restauraci, tak už dál hledat nemusíte. Na ulici S. K. Neumanna, nedaleko budovy G, na místě bývalé jídelny Slunečnice, letos vznikla pobočka sítě vegetariánských bufetů Dhaba Beas. Funguje stejně jako Multifood, ale za 100 gramů jídla zaplatíte pouze 29,90 korun. V nabídce se na vás smějí jídla z Indie, Thajska a Vietnamu, ale najdete zde také české speciality. Nabídka je tudíž velice pestrá – pochutnejte si třeba na plněných knedlících se zelím nebo na křupavé asijské kachničce.

Tip redaktora: Nenavštěvujte bufet kolem poledne, je totiž touto dobou plný k prasknutí, raději si třeba hodinu počkejte. Pokud vydržíte až do pozdních hodin, najíte se tady velice výhodně. Hodinu před uzavřením se občerstvíte se slevou 40 procent a během posledních 15 minut si můžete naplnit krabičku s sebou dokonce se 70procentní slevou!

Znáte Nesnězeno? Jde o aplikaci, kterou pomáháte restauracím a obchodům neplýtvat. Najdete tam porce jídla, které si někdo objednal, ale nevyzvedl, nebo třeba potraviny s končící lhůtou spotřeby. Vy si pak vše můžete koupit za výhodné ceny.

Jídelna U Mistra řezníka

Na Zámecké ulici, hned vedle Masarykova náměstí, je malá jídelna spadající pod společnost Krásno. Úprava interiéru i jídla je sice prostší, ale za cenu kolem 100 korun si můžete vychutnat hlavní jídla, která jsou časem prověřenými klasikami české kuchyně. Naposledy, když jsem Jídelnu navštívil, rozhodl jsem se, že v předstihu potrénuji na štědrovečerní večeři, a dal jsem si kuřecí řízek s bramborovým salátem. Za 104 korun to byla skvělá koupě.

Tip redaktora: Vedle jídelny najdete i řeznictví, pekařství nebo malou sámošku, takže nákup svačiny či surovin na vaření můžete spojit rovnou s obědem.

Buffet Nový Svět

U Masarykova náměstí ještě zůstaneme, protože na ulici Antonína Macka, hned vedle Obchodního centra Laso, je Buffet Nový Svět. Stejně jako předchozí Jídelna nabízí hlavně české jídlo – takže pečené kuře, smažený sýr nebo třeba výpečky se zelím se tady objevují pravidelně. Meníčka v Novém světě stojí kolem 100 korun, a pokud máte zrovna chuť na sladké, tak si můžete vybrat i zákusek.

Tip redaktora: Že pořád netušíte, kde tento Buffet najdete? Je to jednoduché, na Jiráskově náměstí (chcete-li Kuřim rynku) se otočte zády k soše Leoše Janáčka a zároveň čelem k průchodu k Lasu. Nenápadný Buffet uvidíte v rohovém domě po levé straně.

IBO Kebab

Jako poslední tip vám představím kebabárnu IBO Kebab. Nachází se u zastávky Most Miloše Sýkory. Zatím jsem v Ostravě neměl levnější kebab, dürüm (kebab v tortille) stojí jen 80 korun a je velmi chutný. Taky bych chtěl vyzdvihnout, že byl tak precizně zabalený, že zůstal teplý i po asi půl hodině, přestože venku bylo pouhých 5 stupňů (foto pouze ilustrační).

Tip redaktora: Směrem k řece Ostravici se dostanete do velice progresivní části Ostravy, které se ne nadarmo říká Malá Kodaň. Kulturu zde zastupuje divadlo Komorní scéna Aréna nebo klub Nox, na víno se můžete stavit do Vinného sklepa U Mostu a drinkem či pivem se občerstvíte v Docku. V létě se tady koná nespočet větších i menších akcí, třeba Rozmarné slavnosti řeky Ostravice nebo Trhy, co se hledají…

Jestli jste milovníky velkých fastfoodových řetězců, rozhodně nezapomínejte používat svůj ISIC. Ve většině fastfoodů můžete buď získat slevu nebo si objednat zvýhodněné menu. Nezapomeňte si ale ISIC každý rok obnovovat v Kartovém centru Ostravské univerzity, jinak se budete slevy dovolávat marně.

Doufám, že vám článek pomohl ve snaze se správně zasytit a přeji vám dobrou (a výhodnou) chuť!