Ostravská univerzita klade důraz na sociální bezpečí. Aktivně se tak podílí na vytváření prostředí, kde fungují principy kolegiality, rovnosti, důvěry a respektu. V rámci společného projektu vysokých škol proto vznikla série videí Nemusíš – můžeš, která ukazuje příklady nevhodného chování. Za pomoci odborníků a odbornic pak má každý krátký šot vysvětlení, proč zobrazované chování není akceptovatelné nejenom na univerzitní půdě, ale i v běžném životě. První video nese název NĚCO ZA NĚCO a vy se na něj můžete podívat už nyní.
Kvalitní, otevřená a transparentní komunikace je pro mě klíčový nástroj, říká nová ombudsmanka Nikola Kostlánová
Také čtěte
1. díl: Něco za něco
Jen si to představte. Dostanete nabídku, kterou cítíte, že chcete z různých důvodů odmítnout. Ale zároveň cítíte silné obavy z toho, co by takové odmítnutí mohlo přinést. Jste si totiž vědomi, že nabízející má zdánlivě trumfy v kapse: vyšší postavení, renomé a není zvyklý/á být odmítnut/a.
Nahraná situace z videa „Něco za něco“ demonstruje mocenské postavení a vliv na jedné straně a obavy z následků odmítnutí na straně druhé. V reálném životě se každý z nás do podobné situace může dostat kdykoli, ač okolnosti mohou být pokaždé jiné.
Jak se zachovat a na co si dát pozor?
Něco se děje. Něco, co nám nepřijde v pořádku. Rozhodně se situace, která se odehrává přímo před námi, vymyká slušné a respektující mezilidské komunikaci. Jenže… Jak reagovat?
Podívejte se na trailer k dalšímu dílu, tentokrát s názvem: Mě se to netýká