Pozvánka na přednášku předního slovenského sinologa a tibetologa Martina Slobodníka – na PřF OU!

Autor: , 1. 3. 2017

Přednášky předního slovenského sinologa a tibetologa Martina Slobodníka, který bude s vámi diskutovat o čínsko-tibetských vztazích i o tibetských „hoaxech“ neboli smyšlenkách a polopravdách o Tibetu, se blíží! Už 9. března 2017 ve 14 hod!


16. ročník Festivalu ProTibet v Ostravě je tady. PřF OU je opět partnerem této akce a ve vzájemné spolupráci s neziskovou organizací MOST jsme připravili dvě besedy s prof. Martinem Slobodníkem, předním slovenským tibetologem z FF Univerzity Komenského v Bratislavě a dvě fotografické výstavy.

Srdečně zveme (nejen) na níže uvedenou přednášku prof. Slobodníka v rámci Festivalu pro Tibet, která se uskuteční 9. března 2017 od 14.00 hodin v učebně M 427 v budově Přírodovědecké fakulty OU na Chittussiho 10 ve Slezské Ostravě:

Přednáška spojená s besedou na téma “Čínsko-tibetské vztahy: minulost a současnost

Anotace přednášky:
Interpretácia dejín čínsko-tibetských vzťahov je dodnes predmetom nielen odborného, ale aj politického zápasu, v ktorom sa obidve strany usilujú prezentovať vlastný historický naratív (starý Tibet ako nezávislý štát verzus starý Tibet ako neoddeliteľná súčasť Číny) a problematika historického statusu Tibetu sa objavuje aj v aktuálnej propagande. Prednáška bude venovaná interpretácii čínsko-tibetských vzťahov v kontexte špecifík zahraničných vzťahov vo východnej Ázii v minulosti a ponúkne prehľad o ich vývoji od najstarších čias (7. stor.) s dôrazom na moderný vývoj.

Martin Slobodník pôsobí ako profesor na Katedre východoázijských štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Dlhodobo sa venuje výskumu čínsko-tibetských vzťahov a náboženskej politike voči tibetskému buddhizmu v Číne.
Profil prof. Martina Slobodníka.

Druhá beseda s prof. Slobodníkem, tentokrát na téma fenoménu naší doby – “Tibetské hoaxy”, se uskuteční v tentýž den (9. března 2017) od 18 hodin v novém ostravském centru PANT (Čs. legií 22).

Podrobnosti o programu Festivalu pro Tibet.