Pořádně nabitý den s Rychlíkem. Díky spolupráci s nakladatelstvím Academia dorazí 2. května do Ostravy oceňovaný autor a popularizátor vědy Martin Rychlík. Jeho program začne v aule v 10:00 úvodní přednáškou o zkušenostech, které shrnul v knize Science Communication – Úvod do komunikace vědy. Na přednášku bude navazovat praktický workshop pro zájemce (například z řad doktorandů). V podvečer pak Martin Rychlík bude v OUshopu spolu s Miroslavem Černým z Filozofické fakulty besedovat o knize Dějiny lidí.

Zatímco na přednášku a workshop, na který je kapacita omezena, je vyžadována registrace, podvečerní besedu v OUshopu je možné navštívit bez předchozího zápisu. Registrace je možná do 1. května.

Přednáška přinese základní odpovědi na to, proč, jak a pro koho vlastně taková kniha vznikla a nač cílí. Martin Rychlík přednese příklady popularizace vědy ve světě a srovná je s příklady z českého prostředí. Dvouhodinová lekce nabídne jak pohled vědeckého novináře, tak etnologa píšícího populárně-vědní knihy.

„Připravte se vždy a všude na otázku: Proč? Je to snad nejoblíbenější otázka malých dětí, ale také každé dobré komunikace vědy! Vyžaduje vysvětlení, k čemu jsou výsledky užitečné, proč je důležité věc zkoumat, co již víme, jaký je kontext,“ i to se dočtete v knize Science communication – Úvod do komunikace vědy.

Praktický workshop (13-15 hod., budova B) se na vědeckou komunikaci zaměří více do hloubky. Hravou a otevřenou formou si účastníci během dvou hodin vyzkoušejí různé praktické dovednosti: jak připravit podklady pro napsání tiskové zprávy o vlastním výzkumu, jak využívat sociální sítě k popularizaci vědy i to, jak se vyjadřovat do médií nebo zvládnout tiskovou konferenci. Sám Martin Rychlík doporučuje zájemcům o popularizaci donést si na workshop podněty. Registrace na workshop je závazná!

Den s Martinem Rychlíkem bude na Ostravské univerzitě pokračovat v OUshopu besedou o knize Dějiny lidí, kterou provede docent Miroslav Černý z Filozofické fakulty OU. Publikace Dějiny lidí získala v roce 2023 cenu Magnesia Litera za publicistiku. Beseda se uskuteční ve spolupráci s nakladatelstvím Academia. Povídání o knize začíná 2. května v 17:30.