Příležitost připomenout si památku těch, kteří se nevzdali, vyvstane už v sobotu 25. května v Komenských sadech. V tento den se totiž koná tradiční ostravský Běh pro Paměť národa, akce symbolicky věnovaná osobám, jež se v minulosti zachovaly statečně a přinášejí inspiraci i do dnešních dní.

Patronem ostravského Běhu pro Paměť národa je rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. „Poběžím za všechny, kteří nesměli studovat. Za bojovníky proti útlaku a zlu, aby studovat mohli. Poběžím za všechny, kteří to nevzdali,“ říká rektor OU Petr Kopecký.

Sportovní akce s benefičním přesahem se může zúčastnit opravdu kdokoliv. Jednotlivé tratě jsou uzpůsobeny tak, že si na své přijdou děti i dospělí. Účastníci mají možnost běžet sympatické čtyři kilometry (vybíhá se v 10 hodin), pro ty nejzdatnější je připravena trasa dlouhá osm kilometrů (vybíhá se ve 12 hodin). Nebude chybět ani dětský závod na 200 metrů.

Start a cíl bude u sochy Jana Amose Komenského na začátku Komenského sadů blízko Nové radnice. I když se jedná o charitativní závod, bude na místě připravena profesionální časomíra a startovní čísla s čipy.

Chybět nebude ani doprovodný program se swingovým workshopem, deskovými hrami, tvořením pro děti a dalšími aktivitami.

Na závod je možné se do 22. května 23:59 registrovat online, v den akce pak na místě od 8:30 hodin. Zaplacením startovného přispějete Paměti národa, která dokumentuje osudy pamětníků, pomáhá jim, vzdělává děti i dospělé a vypráví příběhy 20. i 21. století.

Více informací najdete na webu akce nebo na její facebookové události.