Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Soutěžní maraton 53. ročníku Biologické olympiády v Ostravě je u konce. Hned 36 nejlepších středoškoláků z krajských kol v Ostravě od úterý prokazovalo své znalosti i dovednosti. Zvládnout museli „poznávačku“ v atriu ostravské Přírodovědecké fakulty, testy, terénních úlohy na haldě Ema i úkoly v laboratořích. První místo nakonec získal Jiří Janoušek z pražského Gymnázia Budějovická. V Ostravě tak rusovlasý fenomén obhájil vítězství z loňského finále v Lednici.
 „Bohužel tímto úspěchem jsem se jaksi finančně zruinoval. Já si šetřil, že si koupím třeba auto nebo něco takového. Ale udělal jsem velmi nemoudrou věc a s některými dalšími soutěžícími jsem se vsadil, že pokud vyhraju, tak jim koupím nanuky. V některých případech značné množství nanuků. No a jestli mám splnit slovo, tak asi budu muset prodat ledvinu. Ale tak ať to stojí za to, nanuky pro všechny,“ zděsil se krátce po vyhlášení naoko letošní vítěz prestižní biologické soutěže.

Ostrava je město zeleně

Zástupci České zemědělské univerzity v Praze, která je hlavním pořadatelem Ústředního kola Biologické olympiády, i porotci si zázemí ostravského finále pochvalovali.
„Myslím si, že šlo o velmi podařený ročník. Ostrava nás nesmírně překvapila. Jak město, tak celý kraj. Měli jsme štěstí na skvělé lidi, kteří nám hodně pomáhali i rodinné zázemí u manželů Eliášových z katedry biologie. To, co mi ale zůstane v paměti je pohled z haldy Emy. Člověk má pocit, že nevidí město, protože vidí zelenou plochu, ze které jen občas vystupuje nějaký industriální artefakt nebo budova. Mám pocit, že Ostrava je nejzelenější město České republiky,“ prohlásil předseda poroty prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
V rámci doprovodného programu se finalisté i porotci podívali do ostravské ZOO, na Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice, do soukromé minirezervace obojživelníků v lomu Myslík u Hukvald  nebo do Botanické zahrady ve Štramberku.Celostátní finále Biologické olympiády v Ostravě podpořil Moravskoslezský kraj dotací 310 tisíc korun, materiálně pak s jejím zajištěním pomohlo statutární město Ostrava. Pro zástupce spolupořádající katedry biologie ostravské Přírodovědecké fakulty šlo o výjimečnou událost.

Budoucí vědci a splacený dluh

„To, že jsme mohli Biologickou olympiádu pořádat, je jakýmsi potvrzením toho, že se naše biologie posunula téměř do elitního klubu tradičních českých univerzit. Kdysi jsem se zařekl, že pokud budu moct, tak bych olympiádu rád pořádal a zároveň jsem to vnímal jako jakýsi dluh, protože jsem sám soutěží prošel a vím, co mi to dalo. Určitě bylo zajímavé sledovat soutěžící v akci, protože za pár let můžou patřit coby vědci ke špičce,“ uzavírá za katedru biologie ostravské Přírodovědecké fakultydoc. Mgr. Marek Eliáš, Ph.D.
Nejlepší soutěžící letošního 53. Ústředního kola Biologické olympiády teď zamíří na speciální soustředění a následně v červenci na Mezinárodní Biologickou olympiádu, kterou hostí maďarský Szeged.
Další ročník Ústředního kola Biologické olympiády bude v příštím roce hostit Univerzita Palackého v Olomouci. Prorektor Ostravské univerzity a biolog Přírodovědecké fakulty doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D. předal štafetu děkanovi olomoucké Přírodovědecké fakulty doc. RNDr. Martinu Kubalovi, Ph.D.
Více informací na webu Biologické olympiády.