Konference EUSFLAT (European Society for Fuzzy Logic and Technology) se konají pravidelně ve dvouletých cyklech a sdružují výzkumné pracovníky fuzzy logiky a souvisejících technologií z celého světa. Letošní rok proběhla tato konference dohromady se světovým kongresem IFSA (International Fuzzy Systems Association), což je zastřešující celosvětová organizace spojující EUSFLAT s dalšími profesními organizacemi po světě (severoamerickou NAFIPS, japonskou SOFT, korejskou KIIS a mnoha dalšími). A aby toho nebylo málo, připojily se ještě další tři tradiční akce: AGOP (International Summer School on Aggregation Operators), IJCRS (International Joint Conference on Rough Sets) a FQAS (International Conference on Flexible Query Answering Systems).
Původně měla být konference IFSA-EUSFLAT organizována v belgickém Ghentu, ale kvůli přísným restrikcím způsobené pandemií COVID-19 se konference přesunula do Bratislavy a její organizace se ujala Ostravská univerzita zastoupená Ústavem pro výzkum a aplikace fuzzy modelování (ÚVAFM) a Slovenská technická univerzita v Bratislavě, kterou reprezentoval prof. Radko Mesiar, současně také zaměstnanec ÚVAFM. Spolu s doc. Martinem Štěpničkou z ÚVAFM a Markem Reformatem z University of Alberta v kanadském Edmontonu tvořili trio tzv. „general chairů“, které se o konferenci staralo od převzetí organizátorských otěží od ghentské univerzity v červenci 2020. Poznamenejme, že ÚVAFM se podílel na organizaci konference EUSFLAT již potřetí, prvně v roce 2007 v Ostravě a následně v roce 2019 v Praze.
Organizátoři měli letos samozřejmě plné ruce práce, skloubit program pěti konferencí nebylo kvůli pokračujícím pandemickým problémům vůbec jednoduché. Konference se nakonec uskutečnila tzv. hybridní formou, tedy částečně přímo na místě a částečně online. Celkem se jí zúčastnilo 227 vědců (124 na místě, 103 online) z 31 států pěti kontinentů (Evropy, Asie, Severní a Jižní Ameriky a Afriky).
Samotná konference začala welcome cocktailem v neděli v podvečer v Hotelu Tatra, který hostil celou konferenci přímo v sousedství Grasalkovičova paláce – prezidentské rezidence. V pondělí pak již začaly samotné přednášky, které byly pořádány až v pěti paralelních sekcích, aby se do pátku, kdy byla konference oficiálně ukončena, vystřídali všichni řečníci. Účastníci konference se kromě mnoha zajímavých vědeckých přednášek mohli zúčastnit i bohatého společenského programu – prohlédnout si s průvodcem historické centrum Bratislavy a poslechnout si talk show nebo slavné operetní árie během udílení cen v malém divadle Štúdio L+S, které je přímo propojeno s Hotelem Tatra. Samozřejmě nechyběla ani společenská večeře v nádherně secesně vyzdobené Moyzesově síni, společenském a koncertním sále na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, která je pojmenována podle slovenského hudebního skladatele Alexandra Moyzese.
Součástí konference bylo také vyhlášení různých ocenění. Například ocenění za nejlepší disertační práci či nejlepší studentskou přednášku. Prof. Radko Mesiar, člen ÚVAFM, získal od organizace EUSFLAT ocenění v podobě čestného doživotního členství (tzv. EUSFLAT Honorary Membership). Členové ÚVAFM se pravidelně zapojují do řízení činností v organizacích EUSFLAT a IFSA – ve vedení organizace EUSFLAT působila v minulosti prof. Irina Perfilieva, která byla první čestnou členkou spojenou s ÚVAFM, od roku 2009 ve vedení organizace EUSFLAT působil současný ředitel ÚVAFM doc. Martin Štěpnička, který navíc až do této konference po čtyři roky zastával prezidentskou pozici. V průběhu konference byl prof. Vilém Novák opětovně zvolen viceprezidentem organizace IFSA.
Příští konference EUSFLAT 2023 se bude konat na španělském ostrově Mallorka ve městě Palma. Věříme, že tato konference bude minimálně stejně úspěšná jako ta již proběhlá.