Ostravská univerzita podpoří studenty, kterým je z politických důvodů znemožněno studium v jejich zemi, kteří byli vyloučeni z běloruských vysokých škol, nebo si nemohou být jisti osobní svobodou. Studenti se mohou přihlásit do českých i anglických programů nebo se u nás připravit na další studium v intenzivních kurzech českého jazyka.

„Deset vybraných běloruských studentů získá na Ostravské univerzitě v akademickém roce 2021/22 roční stipendium v hodnotě 15 tisíc korun měsíčně na úhradu životních nákladů. Tyto studenty na základě motivačních dopisů vybere vedení univerzity,“ říká prorektorka pro mezinárodní vztahy Renáta Tomášková.

„Vysoké školy všude na světě musejí být zárukou svobodného bádání a svobodného vyjádření názoru. V Bělorusku je tato svoboda jednoznačně potlačována a pro mnoho akademiků i studentů je situace nepřijatelná. Jsem rád, že jim Ostravská univerzita může pomoci,“ zdůrazňuje rektor univerzity prof. Jan Lata.

Další informace ke stipendiu pro běloruské studenty naleznete v podrobnějším článku (anglicky zde) nebo je ráda poskytne Markéta Miková z Centra mezinárodní spolupráce Ostravské univerzity.