24. února 2022 se většině Ukrajinců změnil život. Rusko rozpoutalo na území svrchované Ukrajiny ozbrojený konflikt, který trvá dodnes. Ostravská univerzita reagovala už v březnu 2022 zřízením stipendijního programu, který finančně pomáhá ukrajinským studujícím v Ostravě pokrýt především životní náklady na studium v Ostravě.

„Mně a mé rodině to moc pomohlo! Finanční podpory si velmi vážím, díky ní mohu normálně studovat, kupovat potřebné věci, a tím podpořit svou rodinu,” říká dvacetiletá studentka Ruské filologie Sofiia Fedorenko. V Česku je od března 2022 a studium na Ostravské univerzitě si pochvaluje: „V Ostravě je hodně možností pro studenty, navíc mám opravdu fajn spolužáky. Nikdy jsem se necítila diskriminovaná a lidé se ke mně chovali s porozuměním a trpělivostí, například když jsem nemohla dobře česky vyjádřit své myšlenky.”

Mně a mé rodině to moc pomohlo! Finanční podpory si velmi vážím, díky ní mohu normálně studovat, kupovat potřebné věci, a tím podpořit svou rodinu.

Podobně si zkušenost na Ostravské univerzitě pochvaluje také devatenáctiletá Mariia Oleksii, která studuje na Fakultě sociálních studií Zdravotně-sociální péči. „Finanční pomoc, kterou jsem dostávala během prvního roku studia, mi opravdu hodně usnadnila život. I když jsem ve volném čase pracovala, můj plat nestačil na pokrytí všech mých potřeb. Díky stipendiu jsem mohla věnovat více času a energie studiu. Jsem za to moc vděčná.”

Díky pozitivním zkušenostem chce pokračovat ve studiu na Ostravské univerzitě. „Plánuji úspěšně dokončit bakalářské studium, abych mohla poskytnout pomoc a podporu lidem, kteří to opravdu potřebují. Mým cílem je zlepšit život těm lidem, kteří toho ze zdravotních nebo jiných závažných důvodů nemohou dosáhnout vlastními silami. Jsem přesvědčena, že každý má právo na radostný a šťastný život a naději na to nejlepší,” vysvětluje Oleksii.

I když jsem ve volném čase pracovala, můj plat nestačil na pokrytí všech mých potřeb. Díky stipendiu jsem mohla věnovat více času a energie studiu.

Dva a půl roku už je v Česku také devětatřicetiletý Oleksander Striuk. I on pobírá finanční pomoc, které začala Ostravská univerzita poskytovat ukrajinským občanům měsíc po začátku války v roce 2022. Striuk při studiu v Ostravě dokončuje doktorská studia System Analysis and Computer Engineering. „Jsem se studiem v Ostravě, kde už dva a půl roku žiju, velmi spokojený. Je tu podporující akademické prostředí, kurzy jsou dobře strukturované, což mi umožnilo prohloubit mé znalosti a dovednosti v oblasti čisté matematiky.”

Ostravská zkušenost má na něj pozitivní vliv. Když mluví o svých budoucích plánech, Česko do něj zahrnuje. „Po absolvování se plánuji hlouběji věnovat výzkumu na pomezí umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti a aplikované matematiky. Dost možná se budu věnovat další vědecké kariéře jako výzkumník v oblasti umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti. Mým dlouhodobým cílem je přispět k rozvoji bezpečné a benevolentní umělé inteligence a zlepšit bezpečnost kyberprostoru jak v Česku, tak na Ukrajině.”

Studentům z Ukrajiny se každý měsíc vyplácí 7500 korun měsíčně ze speciálního programu, který je z velké části pokryt financemi z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Stipendijní program vznikl měsíc po ruské invazi na Ukrajinu opatřením tehdejšího rektora Jana Laty.

V akademickém roce 2022/2023 pomáhala Ostravská univerzita celkem 58 ukrajinským studujícím. V následujícím AR už to bylo o deset méně. S podporou se počítá i v nadcházejícím AR 2024/2025, a to jak stávajícím, tak nově příchozím. Na začátku září se do prvního ročníku studia na Ostravské univerzitě zapsalo 21 ukrajinských studentů.