Smutného centra Ostravy si všimlo vedení univerzity už před měsícem, kdy utichl studentský život a postupně se z ulic vytrácela i veřejnost. Protože v oblasti zdravotnictví a sociální péče pracují studenti i akademici z OU naplno už několik týdnů a stále narůstají počty dobrovolníků napříč fakultami, napadlo rektora Jana Latu pomáhat i jinak – úsměvem. Vznikl tedy projekt Pomáháme úsměvem a ve spolupráci s Barborou Hlavicovou, studentkou intermediálního umění, vznikla série grafik, které spojuje motto „Úsměv je taky nakažlivý. Šiřte ho s námi.“

Velkoformátové plakáty tematicky spojuje umění, historie a humor, který v tuto chvíli ztrácejí často i ti největší optimisté. Jejich cílem je upoutat pohledy kolemjdoucích a připomenout jim, že nakažlivost se netýká jen virů, ale také vytrácejícího se úsměvu. „Představa, že se u výlohy s grafikou člověk zastaví a od srdce se v této době zasměje, je pro nás velkou motivací něco takového zorganizovat,“ říká mluvčí Ostravské univerzity, Lucie Fremrová. Ta dále dodává: „Je důležité, abychom nepropadali panice, nepřestali jsme se na sebe alespoň pod rouškou usmívat a věřili, že společně to brzy zvládneme.“ Originální a veselá tvorba z dílny OU už příští týden ozdobí centrum Ostravy, Třince, Českého Těšína a postupně i další místa. V případě zájmu o pomoc se šířením radosti v jakémkoli jiném městě napříč republikou univerzita plakáty ráda zašle.

Na stránkách pomahame.osu.cz se veřejnost může dozvědět více o dobrovolnické činnosti organizované Ostravskou univerzitou.