Celý měsíc měli možnost zaměstnanci a studenti Ostravské univerzity podpořit sociálně znevýhodněné ženy a jejich děti. Ve sbírce nazvané Spolu (že)nám pomůžeme přispívali hygienickými potřebami, ale i dalšími potřebnými předměty. Ty všechny zamířily do tří organizací věnujících se pomoci v sociální oblasti.
Přejeme všem studentům i pedagogům, kteří se na tomto projektu podíleli, hodně osobních a studijních úspěchů a Ostravské univerzitě přejeme k jejím krásným třicetinám jen to dobré.
Vedoucí azylového domu pro matky s dětmi Michaela Bekárková
Darované předměty putovaly do Komunitní skupiny – Společná cesta, Centra sociálních služeb Ostrava a do Sociálních služeb Slezská Ostrava. „Chtěla bych vyjádřit za naše uživatelky upřímné poděkování studentskému kolektivu Zebra za věci, které nám byly předány v rámci dobročinné veřejné sbírky. Vážíme si Vašeho zájmu a oceňujeme dobrý nápad a myšlenku. Přejeme všem studentům i pedagogům, kteří se na tomto projektu podíleli, hodně osobních a studijních úspěchů a Ostravské univerzitě přejeme k jejím krásným třicetinám jen to dobré,“ napsala v děkovném dopise vedoucí azylového domu pro matky s dětmi Michaela Bekárková.
Nejčastěji lidé ve sbírce přispívali vložkami, sprchovými gely, mýdly, zubními pastami a kartáčky, deodoranty či tělovými mléky. „Ze všech stran slyšíme o rozdělené české společnosti. Navzdory odlišným názorům a přesvědčením je nutné si připomínat, co nás jako lidi spojuje. Podle nás to jsou univerzální hodnoty, na kterých stojí naše lidství. Mezi ty neodmyslitelně patří solidarita s lidmi v tíživé životní situaci,“ říká Veronika Pakostová ze studentského kolektivu Zebra působícího na Fakultě sociálních studií OU. A právě pod taktovkou studentské organizace Zebra se tato sbírka konala.
Naplnění základních potřeb není pro každého samozřejmostí. Přestože bychom si přáli, aby šlo o naprostý standard, nákup hygienických potřeb může představovat pro některé rodiče s dětmi opravdu velkou finanční položku.
„Domníváme se, že zvlášť za současných nejistých ekonomických podmínek je potřeba pěstovat solidaritu prostřednictvím materiální pomoci. Naplnění základních potřeb není pro každého samozřejmostí. Přestože bychom si přáli, aby šlo o naprostý standard, nákup hygienických potřeb může představovat pro některé rodiče s dětmi opravdu velkou finanční položku,“ doplnila Pakostová. Sbírku na podporu sociálně znevýhodněných žen Zebra pořádala již v roce 2018 a 2019, plány v následujících dvou letech však zhatila covidová epidemie. V současné sbírce se podle členů Zebry vybralo dokonce větší množství předmětů než v těch minulých.
Ostravská univerzita bude slavit své kulaté výročí po celý akademický rok. „Postupně otevíráme šest nejpalčivějších společenských výzev, k jejichž řešení chce naše univerzita přispět. Propojujeme akademiky různých oborů při hledání řešení společenských problémů. Společně se studenty pomáháme na konkrétních místech a posilujeme vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chceme představit jako atraktivní a studentské město,“ popsala mluvčí OU Lucie Fremrová koncepci oslav. Kromě již předcházejících témat vzdělávání, životního prostředí a sociální práce se bude univerzita dále věnovat také kultuře, zdraví a budoucnosti transformující se Ostravy.