Multižánrový hudební festival Colours of Ostrava otevře brány všem návštěvníkům už zítra v poledne. Než večer zamíříte na hlavní stage za největšími hvězdami, rozhodně se nezapomeňte stavit na UniverCITY OSTRAVA stage, kde se Ostravská představí ve spolupráci s VŠB-TUO a městem Ostrava. Společnou scénu odstartují první den dvě diskuse z dílny akademiků Ostravské univerzity.

Od 16:30 Kateřina a Marek Mikulcovi z Fakulty sociálních studií OU rozeberou důvody, proč Vyloučené lokality vyloučit nejde. „Hodně lidí se domnívá, že obyvatelé sociálně vyloučených lokalit si svou životní situaci nějak ‚zaslouží‘ – například tím, že nepracují nebo mají dluhy. Málokdo podle nás ale ví, že vznik sociálně vyloučených lokalit je dán strukturálně, například jako důsledek sociální a bytové politiky nebo nerovných podmínek ve vzdělávání či zaměstnání,“ uvádí odborníci z Katedry sociální práce FSS OU. „Úkolem kritických sociálních pracovníků by mělo být zvyšování povědomí veřejnosti o tom, že sociální problémy nevznikají u lidí samotných, ale v sociálních strukturách společnosti,“ doplňují.

Hodně lidí se domnívá, že obyvatelé sociálně vyloučených lokalit si svou životní situaci nějak ‚zaslouží‘.

Řečníci se chtějí zaměřit i na stereotyp v podobě „zásluhovosti pomoci“. „Ve společnosti stále převládá přesvědčení, že lidé by si měli pomoc zasloužit, a to i v případech, kdy se dostanou do tíživé životní situace. Na princip solidarity ve společnosti založený na tom, že by lidem v nouzi mělo být pomoženo už prostě jen z podstaty, že to jsou lidé, kteří pomoc potřebují, se často zapomíná,“ dodávají.

Následně se politický a kulturní geograf Vladimír Baar zamyslí nad směřováním světového řádu. Přednáška se zaměří na západní státy i na geopolitiku Ruska či Číny. Jaké jsou rozdíly v těchto dvou odlišných světech? Podaří se demokratickému světu odrazit nové výzvy? Nejen těmto otázkám se budeme věnovat od 18 hodin. Prostor bude samozřejmě i pro dotazy diváků.

Připraveny budou i zajímavé workshopy. Tak se nezapomeňte zastavit zítra, ale taky ve čtvrtek, pátek a sobotu na UniverCITY OSTRAVA stage. Najdete ji vedle Gongu, u ulice Ruské, označenou číslem 23.

Diskuse ve středu 17. 7. na UniverCITY Ostrava stage

VYLOUČENÉ LOKALITY VYLOUČIT NELZE: Středa 16:30–17:30
Kateřina Mikulcová | Marek Mikulec

Jak prostředí, v němž žijeme, ovlivňuje naše životy? Slyšeli jste už o „efektu sousedství“, kdy má sociální prostředí v určité lokalitě vliv na životní šance lidí, kteří v něm bydlí? Dopady „efektu sousedství“ se mohou projevovat například v otázce zdraví, vzdělání, zaměstnání, ale i sociálního vyloučení. Může sociální bydlení vyřešit sociální vyloučení? A pokud ano, tak za jakých podmínek? Otevřeme také otázku, proč je u studentů sociální práce potřeba posilovat kritické myšlení a vyučovat koncepty strukturální sociální práce. Besedou provede Dita Ondrejková.

KAM KRÁČÍ SVĚTOVÝ ŘÁD: Středa 18:00–19:00
Vladimír Baar

Světový řád se agresí Ruska vůči Ukrajině výrazně otřásl. Žili jsme v mylné představě, že ekonomické vazby jsou cestou k míru a prosperitě. Globalizace posílila především komunistickou Čínu, která dodnes klame svět tím, že se zapojila do světové tržní ekonomiky a netají se ambicemi převzít roli hlavní světové mocnosti. Výraznou destabilizující silou se stal i šíitský Írán. Není náhodou, že Rusko, Čína a Írán navázaly úzkou vojenskou spolupráci s jasně deklarovaným cílem – změnit stávající světový řád a zničit demokracii. Podaří se demokratickému světu odrazit novou výzvu? Na to se pokusí odpovědět politický a kulturní geograf Vladimír Baar. Besedou provede Adam Soustružník.

Workshopy

První pomoc nejen na festivalech | Středa 15:00 – 19:00

Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity v rámci neziskové organizace IFMSA CZ Ostrava si připravili workshop nácviku první pomoci. Zaměří se na vše, co vás může na festivalu potkat – od přehřátí na slunci, přes otravu alkoholem až po hypoglykemický šok.

Literární kvíz pro děti i dospělé a výroba upomínkových předmětů | Středa 15:00 – 19:00

Nechte rozproudit svou kreativitu, vyrobte si svou vlastní originální placku a ověřte si své znalosti na literárním kvízu, který pro vás přichystal OUshop.

A jak vypadala stage Ostravské na Colours of Ostrava před dvěma lety?