Sociální bezpečí, tedy férové prostředí, ve kterém nedochází k diskriminaci a nerovnému zacházení, je důležitou součástí kvality života a studia na univerzitě. Týká se nás všech a klade nemalé nároky na naši vnitřní integritu i schopnost negativním jevům, jako jsou například šikana, diskriminace, sexuální obtěžování nebo sociální vyloučení, předcházet, či v případě potřeby se bránit. Proto Ostravská univerzita vytvořila sérii videí a podrobnou brožuru, které mají za cíl podpořit informovanost a prevenci těchto jevů.

Akce NEMUSÍŠ – MŮŽEŠ! Poznejte blíže systém sociálního bezpečí na Ostravské, se koná 22. února od 15 hodin v Koncertním sále Fakulty umění v City Campusu OU. Dorazte a zjistěte více o roli ombudsmana, ale i celém propracovaném systému sociálního bezpečí na Ostravské univerzitě. Na akci není potřeba se registrovat.

Premiérové uvedení videí proběhne 22. února od 15 hodin v Koncertním sále Fakulty umění v City Campusu OU v rámci akce NEMUSÍŠ – MŮŽEŠ! Poznejte blíže systém sociálního bezpečí na Ostravské. O tématu sociálního bezpečí na Ostravské univerzitě pohovoří rektor Petr Kopecký a ombudsmanka Nikola Kostlánová. Zároveň po promítání proběhne diskuse, do níž se zapojí fakultní ombudsmani. Hostem diskuse bude rovněž zástupkyně Školské ombudsmanské platformy. Na akci je zvána široká veřejnost.

„Videa v krátkých příbězích prezentují některé modelové případy, ve kterých se mohou ocitnout studující nebo zaměstnanci či zaměstnankyně univerzity, rizika a dopady takových situací. V komentáři k těmto situacím odborníci poukazují na kritické momenty, navrhují, jak se zachovat, na koho se obrátit i jak vypadá následný postup řešení situace,“ popisuje ombudsmanka OU Nikola Kostlánová.

Nově bude i představena brožura Praktický průvodce sociálním bezpečím na OU, která obsahuje obecné informace o sociálním bezpečí na Ostravské univerzitě, konkrétní rizikové situace, návrhy řešení, prevence a také odkaz na Elektronický komunikační systém zaručující anonymitu při komunikaci s kontaktními osobami a ombudsmany.

Sociální bezpečí je na Ostravské univerzitě prioritou

Ostravská univerzita v posledních letech vyvinula sofistikovaný systém řešení otázek, podnětů a připomínek souvisejících právě se sociálním bezpečím. K této problematice vznikla pracovní skupina pod vedením Jany Pająk, vedoucí Centra pro řízení lidských zdrojů, byla zřízena pozice ombudsmanky s celouniverzitní působností a začal fungovat rovněž Elektronický komunikační systém.

Otevřené, respektující a férové prostředí na Ostravské univerzitě je pro celé její vedení, mne osobně, a jsem přesvědčen, že všechny vyučující a další zaměstnance, absolutní prioritou.

„Otevřené, respektující a férové prostředí na Ostravské univerzitě je pro celé její vedení, mne osobně, a jsem přesvědčen, že všechny vyučující a další zaměstnance, absolutní prioritou. Děkuji kolegům, kteří se tématu sociálního bezpečí aktivně věnují, a věřím, že právě materiály, jako nová videa či brožura, pomohou pozitivně podpořit pracovní a studijní prostředí,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Série videí bude posléze ke zhlédnutí na webových stránkách univerzity a na sociálních sítích.