Ochutnejte naši vědeckou kávu…

Autor: Stanislav Janalík , 5. 12. 2018

Představte si jazyk jako složitou matematickou rovnici o mnoha proměnných. Že vás to děsí? Nemusí. Vědci z Filozofické fakulty vám přiblíží vztah mezi čísly a lingvistikou. A rozhodně nepůjde o žádný suchý výčet faktů. Takové naše Na kafe s… nebude.


V adventním čase tak Ostravská univerzita naváže na úspěšnou scénu z diskuzního fóra Meltingpot v rámci Colours of Ostrava a zároveň oživí dříve konané Science Café, které posune zase o kus dál. Už 12. prosince v Bistru Bocca univerzita zahájí sérii putovních talkshow s vědci, se kterými se budete setkávat po celý příští rok. V rámci speciálních večerů Na kafe s… představí své odborníky z tak trochu jiného úhlu.

„Jde o veřejné setkání, kterým chceme lidem ukázat, že zkoumáme zajímavé věci a že se naši vědci neztratí ani ve světové konkurenci. Zároveň chceme dokázat, že nejsou žádné šedé myši a umějí o svém výzkumu poutavě vyprávět. A to i s přesahem do každodenního života. Věřím, že na jazykovědce navážou postupně další,“ říká mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

První Na kafé s… nás vezme do světa lingvistů z Filozofické fakulty. Radek Čech a Michal Místecký z katedry českého jazyka nám nejrůznější jazykové projevy převedou do řeči čísel a dokáží, že moderní jazykovědec je tak trochu matematik i informatik. Pod drobnohledem se tak ocitnou například verše, jazykové projevy politiků nebo dokonce texty populárních hudebníků.

Sčítat s nimi budeme slova, rytmické celky, vulgarismy nebo metafory. I když se to totiž nezdá, řečí čísel má každý mluvčí charakteristický styl, pro který existuje nějaký klíč. Někdo je výjimečný kupením libozvučných hlásek, jiný zase peprnými výrazy. A právě dnešní jazykovědec, který se stále častěji ocitá za klávesnicí počítače, zkouší vytvořit správnou interpretaci a dobrat se výsledku.

Přijďte 12. prosince do Bistra Bocca a usrkněte s námi od 18. hodiny kávu, která voní po slovech i číslech. Více sledujte i v naší události na facebooku.

Akce je financována z projektu HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě, registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225.