Novým rektorem Ostravské univerzity bude lékař Jan Lata

Autor: , 17. 12. 2014

Ostravská univerzita stála v listopadu před rozhodováním, kdo ji povede v následujícím období. Při první volbě, která proběhla v pondělí 24. listopadu, si Akademický senát Ostravské univerzity nového rektora nevybral. V té další, 15. prosince, už novou hlavu univerzity zvolil. Bude jí dosavadní prorektor pro řízení vědy a vnějších vztahů prof. Jan Lata.

V první volbě byli jako kandidáti akademickému senátu navrženi všichni tří stávající prorektoři. Informatik doc. Cyril Klimeš, lékař prof. Jan Lata a bohemistka doc. Iva Málková. Ještě před volbou odstoupil doc. Klimeš. Z 36 členů akademického senátu se volby účastnilo 33, pro zvolení rektorem bylo potřeba minimálně 19 hlasů. To se však žádnému z kandidátů nepovedlo. Další kolo volby proběhlo 15. prosince, přičemž kandidoval pouze prof. Jan Lata. Hlasovalo 34 senátorů – 27 z nich pro kandidáta, 6 proti, 1 hlas byl neplatný. Program profesora Laty je k dispozici zde: www.janlata.cz.

Návrh na jmenování nového rektora bude nyní předložen resortnímu ministerstvu a prezidentovi republiky. Jan Lata by se měl funkce ujmout 1. března.