Vstát z postele, uvařit si kafe, běžet z přednášky na brigádu, a pak číst literaturu, učit se na zkoušky nebo psát seminárky… Ať chcete nebo ne, studentský život může snadno sklouznout ke každodenní rutině. Narušit ji je ale velmi snadné – stačí se zapojit do některé z různorodých akcí, které Ostravská univerzita pro studenty a zaměstnance pořádá. Jednou z takových událostí byl teambuildingový výjezd na úpatí hory Travný spojený se sázením stromů.

Ostravská univerzita se totiž zavázala zasadit strom za každou podanou přihlášku. To by ale samozřejmě nezvládla bez svých odhodlaných studentů a zaměstnanců, kteří se proto 20. a 21. dubna vydali do nedalekých Beskyd užít si společný den na čerstvém vzduchu a při sázení posílit své tělo i provětrat hlavu.

Někteří účastníci se na historický autobus nejprve dívali s notnou dávkou nedůvěry v očích, řidič v dobovém kostýmu obíhající cestující s kleštičkami v ruce všechny přesvědčil o tom, že jízda bude příjemná, bezpečná a nezapomenutelná.

Slunečné počasí poskytlo pro akci ty nejlepší možné podmínky, dobrou náladu podpořilo i společné opékání buřtů. „Na sobotní skupinu navíc čekalo překvapení – historický autobus Bobík. Přestože se na něj někteří účastníci nejprve dívali s notnou dávkou nedůvěry v očích, řidič v dobovém kostýmu obíhající cestující s kleštičkami v ruce všechny přesvědčil o tom, že jízda bude příjemná, bezpečná a nezapomenutelná,“ popisuje organizátorka akce Lucie Hübschmanová z Centra marketingu, komunikace a popularizace OU. Dodává, že i když cesta v porovnání s moderním vozidlem trvala o trošku déle, pasažérům vynahrazujícím si brzké ranní vstávání to vůbec nevadilo.

Pozitivní reakce na celou akci přicházela také od zúčastněných. Nejvíce ocenili možnost poznat nové spolužáky napříč fakultami, pochvalovali si také opékání buřtů, které bylo pro většinu první v této sezóně. „Letošní sázení stromů se vydařilo opravdu nádherně, počasí bylo snad objednané. Nikdy neodmítnu jakýkoliv pobyt na čerstvém vzduchu, zvlášť teď, když trávím dost času doma přípravou na státnice. Zkrátka jsme si to moc užili,“ říká Lucie Mozolová z Pedagogické fakuty OU.

Důraz totiž klademe nikoliv na kvantitu, nýbrž na kvalitu práce. Naším cílem je, aby se co nejvíce ze sazenic ujalo.

Všichni sázeči práci odváděli zodpovědně, a to i přesto, že náročný terén sázení vůbec neulehčoval. „Půda byla velmi kamenitá, což výrazně ovlivnilo namáhavost sázení. I z tohoto důvodu jsme stromů zasadili méně než v minulých letech. Důraz totiž klademe nikoliv na kvantitu, nýbrž na kvalitu práce. Naším cílem je, aby se co nejvíce ze sazenic ujalo,“ vysvětluje mluvčí univerzity Jitřenka Navrátilová, která se do sázení rovněž zapojila. Zástupci Lesů ČR potvrdili, že více než 90 procent stromků vysazených Ostravskou univerzitou se s velkou pravděpodobností ujme a dále poroste. Takového výsledku zpravidla dosahuje jen práce zodpovědných a nadšených sázečů, jimiž právě dobrovolníci z Ostravské univerzity jsou.