Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou nedávno přivítala hostující profesorku Ostravské univerzity Hanu Sodeyfi, která se plných 31 let věnovala výuce češtiny pro rakouské studující na Institutu slavistiky Vídeňské univerzity. Řadu let spolupracovala s Katedrou českého jazyka a literatury s didaktikou, a to nejen při realizaci programu česko-rakouské spolupráce AKTION, ale i při vzdělávacích a výzkumných aktivitách.
Na přednášce Didaktika českého jazyka a literatury: od tradice k současnosti úvodem promluvila o své dráze vysokoškolské učitelky na věhlasné vídeňské slavistice, zejména o nárocích výuky češtiny pro rakouské studující, o cíleně vytvořených publikacích a didaktických zkušenostech s nimi, vyzdvihla spolupráci s partnery v ČR a přínos projektů AKTION. Blíže pohovořila o práci s frazeologií, která je důležitá také v českém vyučování mateřského jazyka.
Součástí přednášky pro studenty českého jazyka a literatury na Pedagogické fakultě OU byl také osobní příběh Hany Sodeyfi – pohnutá historie celé její rodiny, jejíž kořeny byly rakousko-české. Putování se Znojma přes Třinec, Ostravu až do Vídně, kam rodina musela po roce 1968 emigrovat, bylo plné nečekaných, mnohdy krajních peripetií a jistě by naplnilo stránky velkého románového díla.
Ve druhé části přednášky vystoupila studentka doktorského studia Didaktika českého jazyka a literatury Kateřina Bernatíková, která hovořila o uplatnění umělé inteligence ve výuce češtiny a nástrahách s tím spjatých.
Přednáška také připomněla 250. výročí výuky českého jazyka a literatury na Vídeňské univerzitě i Mezinárodní den mateřského jazyka, který připadá na 21. února.