Na Noc vědců se 30. září od 17 do 22 hodin otevřou hned tři budovy Ostravské univerzity se svým programem, vědkyněmi a vědci, kteří vás provedou tématem VŠEMI SMYSLY. Hmat, sluch, zrak, chuť a čich naplníme až po okraj. Téma je pojato pěkně zeširoka a ze všech možných úhlů a pohledů. Budeme bádat a odpovídat na otázky: „Jak dokáže věda zastoupit lidské SMYSLY? Jaký je SMYSL života? Má SMYSL pomáhat? Mají moderní technologie SMYSL?“
Vědecky a u piva. Noc vědců přichází s pub kvízem!
Předkrmem Noci vědců bude vědecko-hospodský kvíz u piva ve studentském klubu Áčko na Hladnově v Ostravě. Pokud vás kvíz láká, můžete se přihlásit přes facebookovou událost, kde najdete přihlašovací příspěvek, pod který napište název svého týmu a počet členů. Více informací o průběhu celé soutěže, cenách a bezplatné registraci se dozvíte v článku zde.
Fakulta sociálních studií, Pedagogická fakulta, Filozofická fakulta, Fakulta umění
Na ulici Českobratrské 16 si letos připravují program čtyři fakulty, nováčkem na Noci vědců je Fakulta umění. Čeká vás bohatý proud přednášek, který doplní workshopy, diskuse a také hry pro nejmenší. Na Fakultě sociálních studií si můžete podat ploutev s robotickým tulením mládětem PAREM, který je terapeut a domácí mazlíček v jednom. Takové tulení s robotickým tuleněm snižuje stres, míru osamění a depresi, zejména u starších lidí. Komentovanými ukázkami vás mezi 17 a 22 hodinou provede doktorka Ivana Kowaliková. A jaké je to být v těle seniora? I to si můžete na fakultě vyzkoušet. K dispozici bude takzvaný gerontooblek. Všemi smysly pocítíte, jaké je to být v těle staršího člověka – nohy ztěžknou, oči se rozostří a sluch se zhorší.
Z workshopů stojí za zmínku život na vozíku, který si můžete vyzkoušet na čtyřech stanovištích. Pedagogická fakulta vás poučí, jaká jsou rizika sociálních sítí pomocí interaktivního divadla „Pomoz Fany!“, do kterého můžete vstoupit a ovlivnit příběh hlavní hrdinky. Děti určitě ocení a rodiče budou žasnout nad elektrostavebnicemi, které dokáží nahradit lidské smysly. Zajímavým workshopem pro děti i dospělé bude také „Digitální technologie všemi smysly,“ kde si na pěti stanovištích pomocí hmatu, čichu, chuti, zraku i sluchu vyzkoušíte zajímavé digitální technologie včetně robotů. Zabrousili byste raději více do historie? Studenti Filozofické fakulty pro vás nasimulují atmosféru středověké ulice především pomocí vůní, pachů, chutí, zvuků a barev. Můžete navštívit středověkou krčmu, skriptorium nebo se zaposlouchat do dobové hudby.
Jaká je dětská fantazie? Co dokáže dětská mysl, když ji zbouráme všechny hranice? Pro dětské návštěvníky je připraven workshop „Smysly jako dveře k dětské fantazii“, kde se mohou projít pohádkou, zapojit všechny smysly a otevřít dveře své fantazii. A nebyla by to Filozofická fakulta, kdyby v ní nebylo trošku skepticismu. Poznáváme svět opravdu všemi smysly? Co když naše smysly produkují nesmysly? Zajímavou přednášku na toto téma si pro vás připravil doktor David Černín. Vaše smysly ošálí také studenti Fakulty umění, kteří vytvoří pomocí videomappingu nereálný svět přímo před vašima otevřenýma očima.
Také jste jako děti psaly tajné vzkazy neviditelným inkoustem? Něco podobného si můžete vyzkoušet na workshopu Jak oživit neviditelné obrazy magistry Denisy Jánské z Ateliéru animace. Rádi byste si z akce odnesli něco originálního? Příležitost budete mít na workshopu „Sítotiskem k originálním výrobkům“, kde si pomocí speciální techniky vytvoříte vlastní motiv a následně jej převedete na své tričko nebo mikinu. Celý program na této budově naleznete zde.
Přírodovědecká fakulta
Atrium budovy Přírodovědecké fakulty na ulici Chittussiho 10 se promění v koncertní sál. Věděli jste, že je možné téměř jakákoliv data převést na tóny? Třeba srážkové úhrny? Nevěříte? Přijďte si je poslechnout na vlastní uši. Můžete si také vymodelovat vlastní řeku. Na tuto aktivitu, jako na mnohé z Přírodovědecké fakulty, se musíte předem rezervovat. Pokud si chcete zkusit vytvořit vlastní řeku nebo snad pohoří, rezervujte si své místo tady. Po celý večer a bez rezervace se můžete seznámit s drony. Jak fungují? Jakým způsobem může dron prozkoumat určitou oblast a vytvořit její mapu? Jak vypadají konkrétní typy senzorů, které se zde používají? Komentovanou ukázku si pro vás připravil magistr Marek Malina z Katedry informatiky a počítačů. Celý program Fakulty najdete po rozkliknutí zde.
Lékařská fakulta
Velmi zajímavý program si připravila i Lékařská fakulta na ulici Syllabova 19. Chuť si přijde na své na workshopu: „Sůl a cukr – kolik je moc?“ Škodí moc cukru? A co moc soli? Jaké množství je optimální?
Pro oči si Lékařská fakulta připravila workshop „Modré světlo a naše oči“. Má ho ve svém svitu slunce, ale i náš mobilní telefon, počítač nebo televize. Chcete vědět, jaký podíl modrého světla mají různé zdroje osvětlení? Pak se na vás budeme těšit.
Je možné, že psi dokáží odhalit rakovinu? Ano. Zástupce organizace České centrum signálních zvířat vám ukáže, jak se mohou vhodně vedení a speciálně cvičení psi vybraných plemen naučit vycítit nádor a rozpoznat rakovinu z předložených vzorků. Všechny další aktivity z programu Lékařské fakulty najdete zde.
Mobilní aplikace a doprava
Na akci vás pohodlně přiveze a odveze vědecký autobus zvaný Bobík. Trasy a časy uvádíme níže.
Jste natěšení? My ano. Celý program Noci vědců sledujte na webových stránkách, aktuality můžete sledovat na facebookové události. A pokud chcete mít jistotu, že uvidíte a uslyšíte všechno, co si přejete, můžete si stáhnout mobilní aplikaci, ve které si sestavíte svůj osobní program na míru a kde si také můžete rezervovat místa na události s omezenou kapacitou návštěvníků.
Noc vědců proběhne také za podpory:
Projekt SCIENCzEch 22-23 je přidruženou akcí MSCA a Evropské občanské iniciativy podpořené programem Marie Skłodowska Curie actions. Výzva: HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01 (Marie Skłodowska-Curie actions European Researchers’ Night 2022-2023).