Na stopě dlouhověkosti: ostravští vědci zkoumají genetický kód velryb a nesmrtelných medúz

Autor: , 12. 1. 2020

Fascinující výzkum biologů z Přírodovědecké fakutly Ostravské unviverzity zaujal portál Universitas.cz. Vědci zřejmě odhalili klíčový protein, který může být zodpovědný za pomalé stárnutí některých druhů.

Členové výzkumného týmu extrémní dlouhověkosti (zleva): Martin Bartas, Adriana Volná, Petr Pečinka a Jiří Červeň

„Vědci z Ostravské univerzity zřejmě odhalili klíčový protein v genetické informaci různých tvorů, zodpovědný za jejich velmi pomalé stárnutí. Pokud se hypotéza založená na výzkumu nesmrtelných medúz, dlouhověkých velryb grónských a jiných živočichů potvrdí, otevírají se nové dveře v boji se stárnutím – mimořádný objev totiž může být časem využitelný i pro lidský druh,” uvádí portál Universitas.cz článek o výzkumu přírodovědců z Ostravské univerzity.

Ve výzkumu dlouhověkosti se vědci zaměřují na živočichy, kteří se těší dlouhověkosti – velryby grónské nebo medúzky Turritopsis, které umí dokonce mládnout. Jaké odlišnosti vědci objevili v jejich genetické výbavě a jak by mohly být tyto poznatky v budoucnu využity ke zvýšení kvality tělesného zdraví se dočtete v tomto článku na Universitas.cz.

Ilustrace velryby grónské. Autorka: Mgr. Alena Volná