Technická památka Důl Michal se druhým rokem stala místem setkání absolventů Ostravské univerzity v Ostravě. Místo ověřené a pro tyto účely téměř stvořené. Hned ve dvou sálech se konaly koncerty a na chodbách a v bývalých hornických umývárnách vyrostly improvizované bary s širokou nabídkou míchaných nápojů a piva.
Hosté měli dostatek prostoru i možností, jak strávit příjemný večer. Filozofická a lékařská fakulta si připravila zajímavý program, budoucí lékaři nabízeli kurzy první pomoci, přeměření tlaku a tuku. Atrakce užitečná a zábavná pro řadu hostů i samotné aktéry. Filozofická fakulta zase pozvala na slavnostní křest kolektivní monografie Valašsko – historie a kultura a při té příležitosti představila také další vydávané publikace. Místnost v prvním patře ovládly valašské písně, tradiční Beskyde, Beskyde v podání posluchaček Fakulty umění a stoly se zaplnily pravými valašskými frgály. Řetízkovou šatnou v přízemí se rozezněly tóny studentské hymny Gaudeamus igitur, kterou si připravili studenti Pedagogické fakulty v čele se sbormistrem docentem Janem Spisarem. Po dvaadvacáté hodině je vystřídala jazzová kapela Jamr’s, která udržovala hosty v pohybu a dobrém rozpoložení až dlouho do noci.
Nutno podoktnout, že organizace byla zvládnutá na výbornou, opravdovou lahůdkou pak byly obě vystoupení Dana Bárty, který je zároveň také posluchačem prvního ročníku Přírodovědecké fakulty OU. V úvodu večera se publiku představil jako nadšenec a milovník vážek a společně s Alešem Dolným z přírodovědecké fakulty uvedl přednášku o společné vášni. Pojednání o vážkách z oblasti jihovýchodního Kalimantanu v Indonésii byla v jejich podání vtipná a nekonvenční doplněná řadou fotografií. Dan Bárta se ukázal hned v několika rolích – jako milovník vážek, vynikající hudebník a zpěvák a v neposlední řadě i skvělý fotograf. Dokladem výše uvedeného je výpravná trojjazyčná publikace Dana Bárty a Aleše Dolného Vážky Sungai Wainu, kterou bylo možné na místě zakoupit a nechat podepsat od obou autorů. Koncert s kapelou Illustratosphere byl pak příjemným zakončením programu v hlavním sále. Perfektní nazvučení i osvětlení dodali koncertu dokonalou atmosféru a i na Danu Bártovi bylo znát, že ho publikum i prostředí baví.
Mohu konstatovat, že tento ročník nasadil poměrně vysokou laťku a jsem zvědavá, s čím organizátoři přijdou příští rok. Rozhodně se těším.