Proč by vůbec někdo jezdil do takové „díry,“ jako je Ostrava? Otázka, kterou by si položil lecjaký pesimista. I přes tento zažitý stereotyp se k nám na letní semestr opět rozhodlo přijet téměř 100 zahraničních studentů, a to z opravdu rozmanitých zemí. V rámci Erasmu se jedná o naše například ne až tak vzdálené sousedy jako Polsko, Německo či Maďarsko ale i vzdálenější zákoutí Evropy jako je Španělsko, Irsko, Belgie, Nizozemsko či Řecko. V rámci programu VIA Exchange zde máme studenty z obou konců světa – Brazílie, USA, J. Korea a Tchaj-wan.

Jako první bod programu nesměla chybět studentská hymna Gaudeamus Igitur, po které převzala slovo prorektorka pro mezinárodní vztahy Renáta Tomášková, která za univerzitní vedení zahraniční studenty přivítala, a v interaktivní hře zjistila, proč má podle nich vůbec do zahraničí cenu vyjet. Názory studentů si lze prohlédnout níže.

Za Centrum mezinárodní spolupráce poté vystoupila Bojana Yazicioglu, která sdílela veškeré praktické informace, které by studenti mohli během svého studia na OSU potřebovat – od kontaktu na naši nouzovou linku určenou právě zahraničním studentům, přes praktické studijní rady, až po malou soutěž, ve které lze vyhrát merch Ostravské. Slovo bylo poté předáno našemu Poradenskému a kariérnímu centru OU, které studentům představilo jejich služby.

V neposlední řadě se dostali ke slovu i spoluorganizátoři akce, tedy náš studentský klub ESN Ostravská. Tato skupinka mladých srdcařů je nedílnou součástí života zahraničních studentů – nejen, že slouží jako spojka mezi univerzitou a studenty, ale také pro ně připravují hromadu zajímavých akcí nebo pomáhají s koordinací tzv. „buddy“ systému, v rámci něhož je každému „Erasmákovi“ přidělen jeden český student, který mu po celý semestr pomáhá. „Buddíkem“ nebo i dokonce členem ESN se může stát každý student Ostravské – stačí být jenom zapálený pro věc a spojit se s nimi. Zapojit se do obou aktivit přeci znamená procvičení si angličtiny a k tomu neustálé seznamování se s lidmi ze všech koutů světa – proč tedy ne?

Ochutnávka únorových akcí klubu ESN Ostravská; @esnostravska na IG

Program je nakonec jako vždy ukončen skupinovou fotkou a drobným občerstvením ve formě rautu, na kterém si mohou studenti vyzkoušet české klasiky, jako chlebíčky, štrůdl či koblížky. Je to pro ně ale hlavně příležitost pokecat s jejich vrstevníky v uvolněné atmosféře či se doptat organizátorů na jakékoliv nejasnosti či problémy. Pevně věříme, že se jim bude nejen v Česku, Ostravě, ale také na Ostravské líbit a přejeme nejen zahraničním, ale i českým studentům příjemný a úspěšný letní semestr plný zážitků.