Pokud se nechceš na konci měsíce strachovat, že si nemáš za co koupit večeři, je třeba si udělat dobrý přehled kolik co stojí a za co vlastně potřebuješ utrácet. Hlavní rada zní: než si něco koupíš, vždy se zamysli, jestli to vůbec potřebuješ a zda tě nenapadá cesta, jak ušetřit.

Tento článek ti pomůže udělat si představu o hlavních studentských výdajích. Jak ale bude tvoje konto vypadat na konci semestru, to už je jen na tobě. Co jsou hlavní položky na studentském účtu?

Ubytování
Studentský život je spojený se třemi typy bydlení. Své útočiště můžeš najít na kolejích, dále v takzvaném privátě, nebo v případě, že pocházíš z Ostravy a jejího okolí, u svých rodičů. V poslední jmenované možnosti na nájmu pravděpodobně výrazně ušetříš, maminka ti dost možná zajistí i intenzivní mateřskou péči – to ale neznamená, že bys jí nemohl v lecčem pomáhat. Jednak jí uděláš radost, jednak se naučíš pečovat o sebe i domácnost.

Pro své ubytování studenti často využívají koleje. Ty jsou zpravidla spojeny s nižší cenou a intenzivnějším studentským životem. V tuto chvíli jsou ale koleje na Ostravské už plné – není však zcela jisté, že se ubytují všichni přihlášení studenti. Můžeš zkusit napsat mail, a pokud na tebe vyjde místo, vedení kolejí se na tebe obrátí.

Studenti OU využívají Kolejí Jana Opletala, které jsou ve Slezské Ostravě, tedy blízko Přírodovědecké fakulty. Tady tě lůžko v pokoji pro tři vyjde na 2 500 korun na měsíc. Trochu luxusnější koleje přímo v centru města jsou nazvané Kampus Palace, kde postel v třílůžkovém pokoji vyjde na 3 500 korun. Za ubytování ve Studentské rezidenci Vista, v blízkosti areálu Lékařské fakulty, zaplatíš od 2 770 korun.

Pokud zatím nemáš ubytování zajištěné, můžeš zvolit privát – bydlení povětšinou ve studentském bytě. Tady budeš mít větší soukromí a klidnější prostředí na studium, můžeš si navíc vybrat z vícero míst po městě. A místa stále jsou! Ceny jsou velice rozmanité, v závislosti na lokaci, velikosti bytu, počtu osob v pokoji, zařízení a podobně. Lůžko najdeš v cenovém rozmezí zhruba od 2 a půl do 5 tisíc korun. Domluva a zařizování někdy navíc bývá složitější.

TIP: Pokud máš trvalé bydliště mimo okres Ostrava-město, dobrá zpráva! OU ti pošle na účet jednou za tři měsíce (mimo prázdniny) ubytovací stipendium. Není to teda žádná závratná suma, ale každá kačka se ti bude hodit! Žádost o stipendium musíš podat elektronicky, dalšími podmínkami je, že studuješ poprvé a nepřekračuješ standardní dobu studia.

CENA: Minimálně 2 500 Kč (pokoj pro tři na kolejích), na této ceně startuje také privát

Strava
Náklady na stravu jsou významnou složkou studentského rozpočtu. Pokud nepojedeš každý víkend „zkontrolovat“ zásoby v lednici rodičů, pak se připrav, že za jídlo utratíš 3 500 až 4 500 korun měsíčně. Záleží samozřejmě na tom, kolik budeš investovat do snídaní, večeří a ostatně také obědů. Můžeš si totiž dát hlavní jídlo dne v podniku spolupracujícím s OU (říkejme mu menza, byť úplně typická menza to není), v restauraci anebo si alespoň se základními kulinářskými schopnostmi připravit nějakou dobrotu do krabičky. S poslední variantou ušetříš samozřejmě vždy nejvíce.

Oběd v menze tě vyjde zhruba na stovku, meníčko v centru se pohybuje kolem 120 korun. Uvařit si doma sice zabere čas a energii, ale oběd si můžeš připravit na dva až tři dny dopředu anebo si i něco zamrazit.

TIP: Každé zakoupené hotové jídlo je výdaj navíc. Když si ale zvykneš snídat rohlík s marmeládou od babičky a do hrnku si ráno překapeš kafe z místní pražírny (výhodně vychází třeba Vřes Caffé s prodejnou v centru Ostravy), ušetříš a jednou za čas si můžeš dát i fancy snídani – třeba avokádový toast a vejce benedikt.

TIP: Pokud běháš celý den po městě či fakultě, je jasné, že ti vytráví. Svačinu si ale nemusíš kupovat v pekárně, když si ráno připravíš obloženou housku, ušetříš, a ještě budeš vědět, co přesně v ní máš!

TIP: Myslíš to s vařením vážně? Chybí ti ale zrovna kulinářská fantazie? Mrkni na zajímavou facebookovou skupinu Vegan socka. Najdeš tady recepty, jak si uvařit levně, a ještě se pobavíš nad vtipnými příspěvky!

CENA: Počítej 4 000 korun (když půlku z měsíce budeš jíst venku a na půlku si navaříš)

Doprava
Studium na vysoké je dynamické, nezůstaneš dlouho na jednom místě a cestovat zkrátka budeš muset. Do školy, na párty, do knihovny, za spolkem, na oběd… Asi tě nepřekvapí, že nejlevnějším způsobem přepravy je chůze – ta je někdy ale příliš pomalá. V tom případě využij sdílených kol od společnosti Nextbike! Prvních 15 minut je dokonce zdarma, za dalších 45 zaplatíš 20 korun. A pokud se v appce Nextbiku zaregistruješ pod školním mailem (končícím @student.osu.cz), získáš dvousetkorunový kredit zdarma!

Ne vždycky je ale na procházku nebo jízdu na kole vhodné počasí. V tom případě využij sítě autobusů, trolejbusů a tramvají moderní ostravské MHD. Papírové jízdenky tady najdeš možná v muzeu, v Ostravě je už totiž nekoupíš. Zato si můžeš v každém voze zaplatit přepravu bezkontaktní platební kartou. Do deseti minut bez přestupu jedeš za 18 korun, s přestupem či do 45 minut za 25 korun.

Není to nijak extra drahá přeprava, ale za měsíc se to nasbírá. Proto je často výhodnější si koupit takzvanou dlouhodobou jízdenku (nazývanou místně měsíčník, jinde lítačka či šalinkarta). Ta tě jako studenta vyjde na 250 korun za měsíc, na 550 korun za 90 dní a 600 korun za pět měsíců.

TIP: Před zakoupením měsíčníku je fajn si promyslet a spočítat, jak často a dlouho budeš jezdit. Čtyřikrát týdně do školy a zpět? I kdybys jezdil do deseti minut, za měsíc utratíš za víc než za tříměsíční jízdenku. Dlouhodobé jízdenky si kupuj online, vyjdou tě o 50 korun levněji než na přepážce. A že tříměsíční jízdenka vyjde výhodněji než měsíční a pětiměsíční lépe než tříměsíční snad ani nemusíme psát.

CENA: 185 korun na měsíc (když si koupíš tříměsíční jízdenku)

Knihovna
Ke studiu ti nebudou stačit jen zápisky z přednášek, nahlédnout budeš muset taky do odborné literatury. Velké množství textů ti nabídne Ostravská zdarma v rámci předplacených e-zdrojů. Pokud preferuješ vůni papíru a fyzickou knihu v ruce, navštiv univerzitní knihovnu – tady si jako student knihy vypůjčíš také bezplatně.

V Ostravě najdeš ještě Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, tady už ale zaplatíš 100 korun za každý půlrok. Velké množství knížek najdeš taky v Knihovně města Ostravy, kde za roční průkazku zaplatíš 100 Kč – do městské knihovny směřuj hlavně (ale ne pouze) za beletrií a poezií.

TIP: Pokud vyhledávaná kniha není nikde online ani fyzicky k zapůjčení, budeš se muset obejít bez ní, nebo si koupit. Ne vždy je ale nutné sáhnout po nové knize v knihkupectví, místo toho vyzkoušej některý z ostravských antikvariátů.

CENA: 0-20 korun měsíčně

Párty
Společenský život k vysoké škole zkrátka patří. Nějaký ten nápoj, kulturní akce, vodní dýmka, to vše ale stojí peníze. Kolik za tyto položky utratíš, je jen na tobě. Ideálně maximálně to, co ti zbyde po zaplacení všeho již vyjmenovaného. Jíst celý týden suché rohlíky, abys měl na párty, není úplně vhodná strategie studentského života.

Nicméně i v souvislosti s párty výdaji je možné se chovat ekonomicky. Když si vybíráš, kam jít na akci, zvol si takovou, kde ušetříš za vstupné. Stejně tak ostravské podniky lze dělit na levnější a dražší. Vždycky nejdříve mrkni, kolik co stojí, a pak si zkontroluj, za co (a koho) vlastně platíš.

TIP: Hledáš vhodnou studentskou akci? Doraž na oslavu 30. narozenin univerzity a vstupu do nového semestru. Vstup je zdarma a ceny na místě budou příznivé! Více se dočteš zde.

TIP: Obecná rada, jak ušetřit na konzumaci nealkoholických i alkoholických nápojů, je pít čistou vodu. Že se s touto radou nespokojíš je pochopitelné. V tom případě je tady ještě druhá možnost – nepít v podniku, ale nápoje si hezky vyhlídnout ve slevě v supermarketu a pak je vypít s kamarády na bytě. Každopádně na dostatečný přísun vody nezapomínej nikdy.

TIP: Pokud jsi milovníkem míchaných drinků, o to víc pro tebe platí předchozí tip! Plánuj dopředu, nakup zlevněné ingredience a v rámci testování výsledků svých chemických pokusů uspořádej tematickou párty pro přátele – třeba mexickou s domácí Margaritou.

CENA: To je na tobě. 1000 a víc korun měsíčně