Jdeme inovacím naproti. A tak neustále hledáme způsoby, jak dělat věci lépe – ať už jde o náklady, dopady nebo čas. Není to ale vždy o tom „znovu vymyslet kolo“. Kolem nás je řada úspěšných projektů, které nám mohou být inspirací. Stačí se jen pozorně dívat a najít způsob, jak je přizpůsobit našim podmínkám. Jedním z takových projektů je i Demola.

Demola je úspěšná finská platforma, která dává studentům příležitost zapojit se do řešení reálných výzev místních firem a rozvíjet své inovativní myšlení, které využijí v budoucí profesní dráze. Díky spolupráci s odborníky a zástupci společností navíc získávají hodnotné zkušenosti s globálně propojenými projekty.

S projektem jsme se seznámili během loňské návštěvy finského Tampere, kde studenti z různých zemí řeší inovační výzvy firem, přičemž získávají cenné zkušenosti při spolupráci s lidmi z oblasti korporátního výzkumu a vývoje, startupů a venture kapitálu.

Do její organizace v regionu se pustilo Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) spolu s finskými zástupci projektu, Moravskoslezským krajem, univerzitami a partnery. „S projektem jsme se seznámili během loňské návštěvy finského Tampere, kde studenti z různých zemí řeší inovační výzvy firem, přičemž získávají cenné zkušenosti při spolupráci s lidmi z oblasti korporátního výzkumu a vývoje, startupů a venture kapitálu. Projekt nás zaujal natolik, že jsme tuto příležitost chtěli dát i studentům z našeho kraje. Díky spolupráci s Demolou, univerzitami, partnery Porsche Engineering a Tietoevry, a především pak s Moravskoslezským krajem, který projekt podpořil nejen finančně, se nám to podařilo,“ přibližuje pilotní běh projektu vedoucí akceleračního týmu pro startupy MSIC Adéla Píchová.

Z Finska do celého světa

Demola vznikla ve Finsku v roce 2008. Od roku 2011 se úspěšně šíří nejen do Evropy, ale prakticky do celého světa. V současné době je realizována v 18 zemích a je do ní zapojeno přes 50 partnerů z řad univerzit a firem.

Tato volnočasová aktivita studentům umožňuje:

  • Podílet se na demo projektech,
  • osvojit si nové znalosti a dovednosti v oboru podnikání,
  • získat zkušenosti s prací v týmu i cenné položky do životopisu,
  • poznat nové přátele,
  • zlepšit své komunikační dovednosti, protože oficiálním jazykem Demoly je angličtina.

Spolupráce napříč univerzitami a obory

Do prvního běhu projektu se zapojili studenti různých oborů VŠB-TUO, Ostravské univerzity a Slezské univerzity. A to například z ekonomické fakulty, technologie mechanického inženýrství a podnikové ekonomiky. „Demola pro mě byla zkušeností, která mi dala možnost pracovat s lidmi, kteří mají zájem podílet se na vývoji inovativních řešení. Také jsem díky ní získala spoustu nových vědomostí a rad, které mohu využít v budoucnu. Pomohla mi rozvinout mé schopnosti, a to díky možnosti reálně na něčem pracovat, ne se jen teoreticky vzdělávat,“ hodnotí účast v projektu studentka VŠB-TUO Kristýna Nevřelová.

Studenti pracovali na tématech More than a Car, Track the Driver, Smarter Healthcare a Fake Content Whistleblower. Tvůrčí proces trval deset týdnů. Na jeho počátku se účastníci rozdělili do čtyř týmů dle témat navržených Demolou či Moravskoslezským krajem, kterým se chtěli věnovat. Následovala práce na projektech za podpory finských mentorů. Po čase se týmy opět setkaly, aby spolu s mentory a zástupci firem určily další směřování projektů. Výsledek svého snažení pak prezentovaly před zástupci univerzit, firem a dalšími hosty na slavnostním ukončení v závěru května 2024.

Jak se Demola u nás dále rozvíjí?

Na úspěšný první běh projektu navazuje MSIC dalším, a to na podzim 2024. Spolu s hlavními partnery – MSK, Porsche Engeneering a Tietoevry – se opět zaměří na podporu inovací a spolupráce mezi studenty a firmami. A tentokrát nejen v Ostravě! Projekt vzbuzuje zájem i v dalších regionech, pilotní běh proto spouští také pražské univerzity.

Spolupráce probíhá i s národními agenturami, které v Demole vidí strategickou aktivitu, která by mohla podpořit rozvoj celého ekosystému, transfer know-how i vznik nových technologických firem. Na podzim se do projektu zapojí Czechinvest, s Technologickou agenturou ČR MSIC aktuálně pracuje na společném plánu.

A co čeká na studenty v nadcházejícím běhu? Výběr zahrnuje témata jako Power to the People, Fabulous & Sustainable nebo třeba Electric Vehicles for Sports.

Jste studentem nebo studentkou vysoké školy v Moravskoslezském kraji a rádi byste se do projektu zapojili? Přihlaste se prostřednictvím tohoto odkazu.