Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

[Autoři příspěvků a fotografií:  Martin Koukal & Šafratová Lucie]

Milí studenti, případní zájemci o výjezd na studijní pobyt,

tímto příspěvkem bych Vám rád přiblížil svůj pobyt na Erasmu, který se odehrál v malém městečku Hønefoss v jihovýchodní části Norska.

Norsko je velice vyspělou zemí s vysokými standardy. S místními se napříč generacemi dobře domluvíte anglicky. Ceny tu jsou v průměru tři a půl krát dražší. I přesto že jsem věděl cenu ubytování před samotným odjezdem z České republiky, tyto platby pro mě byly vždy dojemnými okamžiky. Po první z nich, zahrnující pět měsíců, jsem se snažil vyrovnat s lahví tvrdého alkoholu, ale i tady jsem narazil. Nejenže v běžném supermarketu je k nedostání, ve specializovaných obchodech díky vysokým daním jsou ceny jako z jiné planety. Díky bohu alespoň že univerzita nabízela bezplatnou pomoc psycholožky J.

Letního počasí se v Hønefossu vůbec nebojte, v srpnu a květnu jsem chodil v šortkách a tričku. Jenom v zimních měsících se můj dech stal několikrát slyšitelným.

IMG_6377                         p2

Norové jsou v mnoha ohledech oproti nám jiní, a pochopit jak moc jiní mně trvalo snad semestr a půl. Takže pokud se sem chcete odebrat, doporučuju i přes výše uvedené finanční šoky pobyt na dva semestry. Galantnost k ženám v podobě otevření dveří či nabídka pomoci se zavazadlem se zdaleka nemusí u tamních dívek setkat s vděčností, ba naopak působí většinou jako projev mužské nadřazenosti. Norové jsou obecně národ velkých sportovců. Sport číslo jedna je pro ně bezesporu běžecké lyžování, které ovládají snad dřív jak chůzi. V posilovně jsem zase kroutil hlavou nad počtem cvičících seniorů a „padesátikilových dívek“ zvedajících stejnou váhu na bench press. Pro Nory je příroda prakticky vše. Mají dokonce výraz jednoslovně vystihující „život na čerstvém vzduchu“. Nepřízeň počasí není nikdy překážkou. Déšť nebo silnější mrazy, i za těchto podmínek se nevyhýbají pohybu po venku. Potvrzeno jednou větou „There is no bad weather, only bad clothing“

martin2.1IMG_3731,1

Studium na zdejší škole je hodně rozdílné od toho, kterého jsme součástí na domácí univerzitě. Norové si prakticky výhradně tykají, a přesto si zachovávají mezi sebou větší úctu než my tady v Čechách. U nás oslovujeme vyučující „pane docente/inženýre/magistře“, zatímco na univerzitě v Norsku jsem oslovoval vyučující křestním jménem.Profesor tam nepoučuje studenty o zjevené pravdě, ale diskutuje s nimi jako s rovnými a zajímá se o jejich názory a odlišné pohledy na věc, ač jsou třeba úplnými začátečníky v oboru. Kladou důraz na týmovou práci, na prezentování ve skupině odlišných národností, což vede ke znásobení zajímavosti přípravy prezentace. Ve společnosti mezinárodních studentů se přistupuje k výuce jinak a zvláštní je ten, kdo za hodinu nepoloží dotaz. Zkoušky trvaly někdy až čtyři hodiny. Profesoři nebazírují tolik na teoriích a mnohem více dávají příležitost dát najevo vlastní názor k daným tématům. Kuriózní mně přišel systém dozoru u zkoušek, kdy jsem se po hodině a půl zvedl a šel se na toaletu napít vody za přítomnosti jedné z dozorčích následující mě až k umyvadlu. Anonymní hodnocení dvěma profesory + dohled nad zkouškami dotváří kvalitu systému vzdělávání.

Norwegian [Zdroj: Libertiniusen]

Když jsem si sestavoval přibližný rozpočet na celý rok, věděl jsem, že si budu muset najít priority v trávení volného času. Dal jsem si na výběr cestování nebo alkohol na četně pořádaných akcích. Vybral jsem si první možnost, která vedla k tomu, že jsem byl první měsíce pokládán za skoro abstinenta J. Na druhou stranu jsem navštívil několik severských zemí, ze kterých mám krásné vzpomínky a na kterých jsem potkal řadu inspirativních osobností, se kterými dodnes udržuju kontakty.

Zažil jsem za celý rok povětšinou pouze příjemné momenty, výjimkou však bylo úmrtí spolužáka z Německa hned měsíc po příjezdu. Bylo velmi obtížné se vrátit na zajetou kolej a podpořit především jeho dvě německé spolužačky a zároveň velmi blízké kamarádky.

Norové často nemají ani ponětí, že už nejsme Československo. Výjimkou nebyly ani názory, že sousedíme s Ruskem. Dokonce ani Němka netušila, že jsme sousedním státem! Po zdlouhavém shánění máku k obědu a komplikovaném vysvětlování co to vůbec je, jsem byl označen za závislého na drogách J.

Nezapomínejte na jednu věc, že Erasmus by měl být mnohem víc než pouze studium.

Pokud by Vás zajímaly další informace či se dozvěděli něco konkrétnějšího o Norsku, neváhejte se na mě obrátit.

 S pozdravem,

Martin Koukal                                                                                                                                                          [martin.koukal.pv@seznam.cz]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

12

VIVAT ERASMUS

aneb

Skandinávie jěšte jednou

Výhled z Peikestolenu a Holmenkollen

Pro svůj Erasmus pobyt jsem si už dávno vybrala Norsko. Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje byla ve chvíli mého rozhodování jedinou, která spolupracuje s norskou univerzitou, takže bez váhání jsem se ocitla v Hønefossu, městečku necelou hodinu jízdy severně od Oslo. Kromě velmi milých zážitků ze školního prostředí jsem se snažila i trochu cestovat, i když obzvláště zde v Norsku to jde dost do peněz. Úchvatná túra na skalní kazatelnu Preikestolen nad Lysefjordem; upršený, ale o to milejší Bergen, centrum ropné těžby Stavanger, fantastické horské středisko Beitostølen, nádherné olympijské město Lillehammer, lyžařská střediska Hafjell a Kvitfjell a samozřejmě neskutečně pestré Oslo. Protože mám zimní sporty ve velké oblibě, přihlásila jsem se jako dobrovolník při pořádání dvou závodních víkendů v rámci světových pohárů. Jeden v severském, druhý ve sjezdovém, lyžování. Vidět sportovní hvězdy zblízka na vlastní oči, mít celý závod z první ruky jako na dlani, veškerý servis a ještě hromada suvenýrů zadarmo. V neposlední řadě mě nadchlo i množství školou pořádaných aktivit – výlety, exkurze a stálý kontakt se spolužáky z nejrůznějších koutů světa. Na příští akademický rok si po magisterských státnicích podávám přihlášku na místo výzkumného pracovníka na univerzitě v Elverumu, snad to vyjde. =)

Zdraví Lucie Šafrátová

3

Høgskolen i Buskerud, campus Hønefoss

4S norskou lyžařskou legendou Kjetilem Andrém Aamodtem

 
5

Co na tom, že z vyhlídky kvůli deště a mlhy nic nebylo, dobrá nálada nám na výšlapu zůstala