V úterý 22. listopadu bude Ostravská univerzita od 18 hodin živě vysílat další díl pořadu FactumOU s názvem „Může slovo zabít?“, který se tentokrát zaměří na sílu lidského slova. Rektor Jan Lata přivítá novináře, autora a producenta Tomáše Etzlera a psycholožku doktorku Katarínu Millovou.
Jakou sílu má lidské slovo? Nenávistné projevy vůči skupinám osob, extremismus či rasismus se šíří různými způsoby, například na internetu, sociálních sítích, i skrze jiná média. Samotní politici často mobilizují svou moc na základě strachu. To nevyhnutelně ústí v radikalizaci celé společnosti, která přijímá politické narativy za své, což vede k tragickým událostem ovlivňujícím celý svět.
Lze se vůbec něčemu takovému bránit? Jakou roli hrají média, sociální sítě a dezinformace při radikalizaci společnosti? Byl první český terorista Jaromír Balda sám obětí? A může se i v Česku opakovat například nedávný útok na LGBT komunitu v Bratislavě?
Odpovídat na vaše dotazy jsou připraveni v přímém přenosu rektor OU Jan Lata, novinář, autor a producent Tomáš Etzler a psycholožka doktorka Katarína Millová. Pořad můžete sledovat na YouTube a Facebooku OU i celé řady partnerů.
Ptejte se na cokoliv, co vás zajímá – své dotazy pište na platformu Slido. Pokud se vám bude líbit jiná otázka, dejte jí svůj hlas. Hosté vám v přímém přenosu odpoví.
Představení diskutujících:
prof. MUDr. Jan Lata, CSc.
Jan Lata je lékař a profesor v oboru vnitřního lékařství. Do roku 2010 byl přednostou Interní hepatogastroenterologické kliniky FN a LF Masarykovy univerzity Brno. Ve stejném roce přešel na LF Ostravské univerzity. Od roku 2015 je Jan Lata rektorem Ostravské univerzity. Jako rektor cíleně pracuje na tzv. třetí roli univerzity – rozvoji regionu, společenské angažovanosti a kooperaci. V roce 2022 se již podruhé stal Členem Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace.
Tomáš Etzler
V roce 1999 začal pracovat pro CNN jako editor zpráv, poté působil pět let jako válečný zpravodaj CNN mimo jiné na Haiti, v Iráku a Afghánistánu. Strávil sedm let jako stálý zpravodaj České televize v Číně. Za svou práci obdržel řadu ocenění včetně Ceny Emmy, kterou získal jako vůbec první Čech. V roce 2019 vyšla kniha jeho rozhovorů Kdo ví, kde budu zítra, které s ním vedl Jindřich Šídlo. V létě 2021 šel do kin jeho celovečerní dokumentární film o sirotčinci na čínském venkově Nebe. Na podzim téhož roku se na trhu objevila jeho prvotina Novinářem v Číně. Co jsem to proboha udělal?”, která se stala nejprodávanějším titulem toho roku nakladatelství Vyšehrad. V současné době Tomáš Etzler nadále spolupracuje se CNN, trénuje mladé novináře (Ukrajina, Vietnam, Thajsko, Myanmar, Nizozemí, Česká republika), přednáší a píše pokračování své knihy o Číně.
PhDr. Katarína Millová, Ph.D.
Katarína Millová se dlouhodobě zabývá zejména vývojovou psychologií se zaměřením na celoživotní vývoj člověka, především vývojem a fungováním v dospělosti. V současnosti se soustředí zejména na studium tzv. čtvrtživotní krize a zakotvenou dospělost. Věnuje se také různým aspektům úspěšného vývoje člověka a psychologickým dopadům významných životních událostí, včetně makrosociálních změn ve společnosti, které byly v psychologickém studiu vývoje člověka doposud mnohdy opomíjeny. Je autorkou nebo spoluautorkou řady tuzemských i zahraničních odborných článků a kapitol. Je členkou Rady Českomoravské psychologické společnosti (ČMPS), členkou redakční rady odborného recenzovaného časopisu E-psychologie a členkou Mezinárodní společnosti pro studium behaviorálního vývoje (ISSBD). V současnosti je vedoucí Katedry psychologie FF OU, v minulosti působila také v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR a na Masarykově univerzitě v Brně.
V médiích se objevuje velké množství informací, názorů a postojů, ve kterých může být obtížné se zorientovat. Proto je tady FactumOU, online pořad Ostravské univerzity, ve kterém odborně a zároveň srozumitelně rozebíráme témata, která právě ve společnosti rezonují.
Podívejte se na minulé díly pořadu zde:
- 1. díl FactumOU: Očkování proti covid-19
- 2. díl FactumOU: Pravidelným pohybem proti Covid-19 i dalším nemocem
- 3. díl FactumOU: Jak přežít pandemii a nezbláznit se
- 4. díl FactumOU: Zdravá strava je klíčem k naší imunitě
- 5. díl FactumOU: Kanál Dunaj–Odra–Labe
- 6. díl FactumOU: Očkování proti covid-19
- 7. díl FactumOU: Může být historie pravdivá?
- 8. díl FactumOU: Kde se Rusko zastaví?
- 9. díl FactumOU: Kolísání solidarity – euforie pomoci i únava ze soucitu