Ahoj Honzo, můžeš se nám více představit?
Ahoj Martine, jsem doktorand v oboru Aplikovaná matematika s vášní pro kognitivní vědy a automatizaci. Většina lidí by mě zařadila do oboru umělá inteligence, což je pojem, kterému se snažím spíše vyhýbat, neboť je často spojován s různými podivnými aktivitami a představami. Mým školitelem je profesorka Irina Perfiljeva z ÚVAFM, kde zároveň pracuju v týmu, s kterým se věnujeme úlohám počítačového vidění.

Co to hackathon vůbec je?
Hackathon je událost, při které se sejde větší skupina technicky zdatných nadšenců (hackerů) a intenzivně se věnují nějakému společnému cíli. Slovo Hackathon je spojením slova “hack” (hackovat) a “marathon”. Hackovat zde samozřejmě nemá negativní konotaci, v které znamená nabourávat se do nějakého systému, ale spíše si s tím systémem hrát s cílem pochopit jak funguje. Cílem hackathonu často bývá nabytí praktické zkušenosti nebo vytvoření něčeho užitečného. V našem případě to byla zkušenost s novou knihovnou pro počítačové vidění s názvem Kornia. Zároveň také jde o společenskou událost.
V médiích se nedávno mluvilo o hackathonu, jehož cílem bylo za víkend navrhnout informační systém k dálničním známkám, za který chtělo ministerstvo dopravy původně zaplatit zhruba 400 miliónů korun. To je opravdu pěkný příklad.

Co tě vedlo k tomu, zúčastnit se hackathonu až v Barceloně a máš s hackathonem již dřívější zkušenosti?
Dřívější zkušenosti jsem neměl. I když jsou hackathony poměrně běžnou záležitostí, v akademickém prostředí na ně člověk moc nenarazí. Hlavním důvodem, proč jsem jel až do Barcelony, byla samotná knihovna Kornia. Je poměrně nová a hackathon organizovali její dva hlavní developeři, takže jsem čekal, že budu mít informace z první ruky. Vlastně jsem ani nevěděl, že jedu na hackathon, protože když jsem o té událost někde četl, tak jsem z toho nabyl dojmu, že půjde o jakýsi celodenní tutoriál.  Byla to celkem hurá akce. V úterý jsem se o ní dozvěděl, ve středu se rozhodnul a v pátek letěl.

Jak hackathon v Barceloně probíhal a jaké téma jste řešili?
Nejdřív nám organizátoři vysvětlili, jak máme s knihovnou pracovat, a pak následoval samotný hackathon. Cílem bylo za pomocí této knihovny vytvořit něco zajímavého anebo ji obohatit o novou funkcionalitu. Ještě než hackathon začal, tak jsem se dal do řeči s doktorandem z Německa, který seděl vedle mě, a hned bylo zjevné, že máme podobné myšlenkové pochody. Nakonec jsme dospěli k nápadu, že vytvoříme prototyp programu pro detekci stylu fotografie. Služby jako je Instagram umožňují na fotku aplikovat různé typy filtrů, které ji mají udělat zajímavější. Naše úloha byla u takto upravené fotky odhadnout jaké filtry a jejich parametry byly použity. Je to příklad inverzní úlohy. Zvolili jsme ji hlavně proto, že jsme si dokázali představit, jak v ní knihovnu použít a zároveň jsme doufali, že bychom mohli stihnout aspoň jednoduchý prototyp. Nakonec se k nám přidal ještě další doktorand, takže jsme na tom pracovali tři. Nejdůležitější bylo se nějak zorganizovat. Tři lidi, co se znají 15 minut a nikdo z nich neví, co umí ti druzí a na co se může spolehnout. Byl to pěkný příklad samoorganizace.

Běžecký maratón obvykle trvá několik hodin. Jak dlouho trval tento maratón a byli jste spokojeni s tím, co jste naprogramovali?
Myslím, že čistého času jsme měli zhruba 5 hodin, což není moc. Za tu dobu jsme stihli jednoduchý prototyp. Když na nás přišla řada, abychom prezentovali náš výsledek, tak nám ještě pořád běžely výpočty, takže jsme pořádně nevěděli, co se ukáže na obrazovce při prezentaci. Nebylo to nic, co by bylo prakticky použitelné, ale šlo vidět, jak by se dal takový problém s knihovnou Kornia řešit. Myslím, že jsme všichni byli nadšeni z toho, jak jsme se dokázali zorganizovat.

Jak jste dopadli ve srovnání s ostatními?
Nebývá to tak vždy, ale u tohoto hackathonu se na konci vyhlašoval nejzajímavější projekt, kde jsme zvítězili. Řekl bych, že hlavně proto, že jsme, myslím jako jediní, stihli vytvořit aspoň jednoduchý prototyp. Většina lidí skončila někde v polovině toho, co měli v plánu.

Na to, že to byl tvůj první hackathon, tak sis vedl tedy skvěle! Gratuluji ti k vítězství a závěrem nám prosím pověz, zda do budoucna plánuješ zúčastnit se nějaké podobné akce.
Určitě se podobných akcí znovu rád zúčastním a zároveň to doporučuji všem, kteří budou mít tu možnost. Vlastně už s kolegy z ústavu plánujeme vlastní hackathon zaměřený na počítačové vidění, kde chceme vytvářet nástroje pro usnadnění naší práce. Nejspíše pronajmeme nějakou chatu nebo dům někde v přírodě a spojíme to s pohybem, ať nám to lépe myslí.