Lidé se dělí na dvě skupiny. První má vánoční dárky nakoupené už v létě, druhá se však ještě těsně před Štědrým dnem – více či méně úspěšně – dobývá do nákupních domů, aby měla své blízké čím obdarovat pod stromečkem. Kolikrát se ale stane, že dárek dle vašich původních představ je už vyprodaný anebo třeba nestihne do Vánoc včas dorazit.

Co si v takové situaci počít? Někdo by třeba sáhl po dárku zbytečném, obyčejném či nevhodném – obdarovaný však nejenže nebude mít z dárku radost, ale ještě se jeho domácnost obohatí o další harampádí. A to si určitě nepřejete.

Zkuste to proto tentokrát jinak. Na tom, že ještě nemáte vánoční dárky, není nic špatného – přiznejme si, že letos jsme měli všichni spoustu jiných starostí. Vyzkoušejte situaci vyřešit rychle, efektivně, elegantně, a ještě s dobrým pocitem. Udělejte svým blízkým radost poukazem, kterým pomůžete – lidem, ať už v Česku nebo na druhé straně světa, anebo třeba zvířátkům. Poukaz koupíte klidně i na Štědrý den, stačí jej pak vytisknout nebo poslat mailem.

Skutečný dárek – koza nebo dvacet kuřat

Že se dá koupit lidem z chudých oblastí světa koza, jste už možná slyšeli. Taková koza nejen že dává mléko, ale mívá také kůzlata, jejichž prodejem si rodina vydělává na potraviny nebo léky. Certifikát prokazující darování kozy jménem obdarovaného stojí 900 korun.

Pokud vaše finanční možnosti na kozu nedosáhnou, na stránkách Skutečný dárek, které provozuje Člověk v tísni, pořídíte také například dvacet kuřat za 250 korun. „Hejno kuřat dokáže nevídané věci. Péče o drůbež totiž není až tak náročná, i v chudé a nehostinné oblasti se o ně lidé snadno postarají,“ píše Člověk v tísni.

Více informací o kozách, kuřatech a dalších Skutečných dárcích naleznete tady.

Dárek, který může změnit život

Pokud chcete pomoci dětem, které nemají ve svém životě tolik štěstí, můžete zakoupit některé z Dárků pro život. Jedná se o skutečné humanitární pomůcky, které zachraňují dětské životy v nejchudších zemích a krizových oblastech světa. Pracovníci UNICEF za váš příspěvek zajistí terapeutickou výživu, pitnou vodu, hygienické potřeby, nejnutnější léky, očkování, teplé oblečení nebo školní pomůcky dětem.

Více informací o dárcích, které změní životy dětem v Africe, naleznete tady.

Pořiďte někomu noc v teple

Nocleženka je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple. „Nezahrnuje však pouze nocleh samotný, ale i další pomoc a rozvoj služeb pro lidi bez domova,“ píše se na stránkách Armády spásy, která projekt ostatně před šesti lety spustila. Nocleženky jsou využívány ve všech noclehárnách Armády spásy, tedy i v Ostravě. Pomůžete tak člověku ve vašem bezprostředním okolí.

Více informací o Nocleženkách najdete tady.

Naplňte misku zvířeti v nouzi

Pořízením darovacího certifikátu „Plná miska“ pomůžete volně žijícím zvířatům, která se léčí v záchranných stanicích. Ta se tam nejčastěji dostanou vinou člověka. Jde často o zranění způsobené střetem s dopravními prostředky, popálením o elektrické dráty anebo uvíznutím v některé z pastí. Na stránkách Českého svazu ochránců přírody pořídíte plnou misku pro ježky, veverky nebo vydry, a to už od 200 korun.

Více informací i seznam zvířat, kterým můžete naplnit misky, naleznete tady.

Adoptujte zvíře v ostravské zoo

Máte rádi ostravskou zoo a její zvířata? Pak si některé z nich můžete adoptovat! Je nutné však obyvatelům zoo přispět minimální částkou 500 korun. Obdarovaný pak může být symbolickým adoptivním rodičem hrochů, antilop, supů nebo binturongů. A příští rok budete mít navíc další důvod společně zoo navštívit!

Více informací o adopci najdete na stránkách ostravské zoo.

Pořiďte pohádku před spaním dětem v SOS vesničce

Z Vánoc mají radost především děti, pro které je to kouzelné období plné spousty splněných přání. Mnohým ale nejen že se mnohá přání nesplní, některým z nich dokonce bohužel nemá ani kdo před spaním přečíst pohádku. Činnost, kterou někteří vnímají jako samozřejmost, však nejmenším chybí. Poukazem za 300 korun dětem darujete nejen pohádku na dobrou noc a zklidnění před spaním pro hezké sny, ale také čisté a voňavé povlečení na postýlku.

Více informací o SOS vesničkách a možnosti zakoupení certifikátu na přečtení pohádek dětem naleznete zde.

A v závěru pro vás máme ještě jeden tip! Zkuste se letos zamyslet, jestli kolem sebe nemáte šikovného drobného živnostníka, který vzhledem k epidemiologické situaci a vládním opatřením nemohl prodat žádný svůj výrobek na adventních trzích. Když jej podpoříte koupí dárku svému blízkému, tak potěšíte rovnou tři lidi! Živnostníka, obdarovaného a ve výsledku i sebe.