Mikasa z.s. hledá dobrovolníky do projektu „Průvodcovství rodin dětí s autismem“. V následujících inzerátech můžete nalézt možnosti dobrovolnictví v rodinách dětí s autismem. Vzhledem k tomu, že je dnes pro rodiny dětí s autismem velice náročné zajistit si SS Osobní asistence, snažíme se rodinám pomoci zprostředkovat kontakt na někoho, kdo by mohl poskytnout svůj čas a společnost. Odměnou by mu byl pocit naplnění a bohaté praktické zkušenosti s touto cílovou skupinou. U některých nabídek se dobrovolník může domluvit i na případné finanční odměně, případně uhrazení dopravy. Momentálně se snažíme pomoci zprostředkovat kontakt na někoho, kdo by mohl poskytnout svůj čas, například těmto rodinám:

Nabídka č. 1 – Pětičlenná rodina, která žije v Havířově, hledá dobrovolníka alespoň pro jedno ze svých tří dětí. V rodině jsou tyto tři děti – Maty (cca 10 let, nízkofunkční autismus a těžká mentální retardace), Samuel (13 let, bez diagnózy autismu) a Nelinka (5 let, bez diagnózy autismu). Už péče o Matyho je velmi psychicky i fyzicky náročná. Maminka těchto tří dětí se tedy není schopna věnovat dalším dvěma dětem v rámci distanční výuky. Velice by jí pomohl někdo, kdo by se například 1–2× týdně mohl věnovat alespoň jednomu z dětí – například formou doučování. Rodina hledá dobrovolníka a je schopna hradit alespoň náklady na dopravu. Pokud máte zájem o získání praxe v práci s malými dětmi či s dítětem s autismem, neváhejte nás kontaktovat a my rádi zprostředkujeme kontakt mezi Vámi a rodinou, abyste se mohli domluvit na možné spolupráci.

Nabídka č. 2 – Maminka z Opavy hledá pro svého 6letého chlapce společnost. Péťa má diagnostikován dětský autismus a ADHD. Má rád pohádky, procházky a různé interaktivní hry. Velice rád má činnosti spojené s vizualizací a strukturalizací. Péče o Péťu je velice časově i psychicky nároční a maminka 6letého chlapce má i další dvě děti. Momentálně vnímá, že by potřebovala více času věnovat i jim. S ohledem na náročnost péče o Péťu to ale není úplně možné. Maminka s dětmi žije sama a uvítala by někoho, kdo by mohl trávit čas formou hlídání, ideálně s Péťou. Případně by bylo možno domluvit se na hlídání dalších dvou dětí, kterým momentálně do značné míry chybí pozornost někoho, kdo by se naplno věnoval výhradně jim. Maminka si představuje spolupráci v rozsahu ideálně alespoň 3 h. týdně. Je otevřená tomu dojet s Péťou např. do Ostravy, případně uhradit alespoň náklady na dopravu. Ideálně se snažíme zajistit dobrovolníka, případná finanční odměna je zde dohodou. Pokud máte zájem o získání praxe v práci s malými dětmi či s dítětem s autismem, neváhejte nás kontaktovat a my rádi zprostředkujeme kontakt mezi Vámi a rodinou, abyste se mohli domluvit na možné spolupráci.

Nabídka č. 3 – Rodina z Ostravy-Poruby hledá dobrovolníka pro své 2 chlapce. Chlapci se jmenují Filip a Aleš, jsou dvojčata a mají 7 let. Filípek má diagnózu atypický autismus a Alešek diagnózu ADHD. Rodina bohužel nemá v místě bydliště rodinu ani příbuzné, na péči jsou proto neustále sami, bez možnosti odpočinku. Rodina by velmi ocenila pomoc formou odpoledního hlídání alespoň 2× za měsíc. Filípek je mírné, klidné dítě, kvůli své diagnóze však potřebuje individuální a nehodnotící přístup a kamaráda, který by jej přijal i s jeho zvláštnostmi a rituály. Alešek je kvůli své diagnóze ADHD aktivní a neklidný, stále někde „lítá“. Oba kluci by velmi ocenili kamaráda, který by se jim věnoval. Oba kluci rádi tráví čas venku a rádi si hrají. Pokud máte zájem o získání praxe ve svém oboru, neváhejte nás kontaktovat. Rádi zprostředkujeme kontakt mezi Vámi a rodinou, abyste se mohli domluvit na možné spolupráci.

Nabídka č. 4 – Maminka z Havířova hledá společnost pro svou dospělou dceru s neurologickým a mentálním postižením, dětským autismem. Annettka je dospělá dívka s neurologickým a mentálním postižením, dětským autismem, žijící s rodinou v Havířově. Životním zájmem Annettky jsou pohádky (Na vlásku, Ledové království, Toy Story apod.), ve kterých se odehrává většina jejího života. Běžnému sociálnímu životu nerozumí. Pamatuje si děje všech svých oblíbených pohádek, postavy, jejich charakteristiky, jednotlivé scény, scénáře. Hledá někoho, kdo by s ní sdílel její zájem, kdo by jí poskytl svůj čas a společnost. Finanční odměna je zde dohodou. Hledáte-li dlouhodobou spolupráci, baví vás povídání o filmech či pohádkách, neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi kontakt na rodinu zprostředkujeme.

Kontakt:

Mgr. Veronika Lukešová Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“ Tel.: +420 725 937 759,

email: lukesova@mikasazs.cz

MIKASA z.s.