Až do 31. srpna přijímá Univerzita třetího věku Lékařské fakulty OU přihlášky do kurzu Etudy první pomoci. Do kurzu, jehož součástí jsou nejen přednášky, ale i praktické nácviky první pomoci, se může přihlásit prakticky kdokoliv. Podmínkou je pouze věková hranice, která je v případě Univerzity třetího věku 55 let. Fakulta se letos otevře celkem 44 zájemcům, studium je dvousemestrové a zahrnuje celkem 12 setkání.

„Studium Univerzity třetího věku, konkrétně kurzu Etudy první pomoci, je kombinací přednášek a praktických nácviků. Senioři jsou rozděleni do menších skupin a v rámci workshopů mají možnost si prakticky poskytování první pomoci vyzkoušet,“ vysvětluje garantka kurzu Etudy první pomoci doktorka Pavlína Jaššová z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava LF OU.

Kurzy Univerzity třetího věku mají otevřeny i další fakulty. Senioři se mohou dovzdělat například v cizích jazycích či historii, zaměřit se mohou i na památky moravskoslezského regionu. Kompletní přehled kurzů najdete na této stránce.

Studenti navštíví i řadu zajímavých míst, mezi která bezesporu patří například Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje nebo Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava. Na výuce se podílejí přímo akademici z ostravské Lékařské fakulty, kteří si seniory pochvalují a často se shodují, že jsou těmi nejlepšími studenty. „Jde na nich vidět, že o téma mají opravdu zájem. Poslouchají, zapisují si poznámky, mají spoustu dotazů, nevyrušují, nekoukají do telefonu a na konci přednášky ještě zatleskají,“ popisuje Pavlína Jaššová.

Ačkoli Lékařská fakulta OU pořádá kurz už po sedmé, poslední dva roky je kurz v něčem přece jen jiný. A to díky otevření nového simulačního centra neboli cvičné nemocnice. Senioři si totiž právě zde mohou v závěru výuky otestovat své znalosti a dovednosti, které nabyli během ročního kurzu. „V předchozích ročnících si tak senioři museli poradit například se zaklíněným chodcem pod autem, navíc s otevřenou zlomeninou dolní končetiny nebo poskytnout první pomoc po ošklivém zranění strunovou sekačkou. Závěrečný kurz je o to zajímavější, že se do jeho přípravy aktivně zapojují také studenti zdravotnického záchranářství,“ dodává garantka kurzu Pavlína Jaššová.

Vzdělávací program Etudy první pomoci si klade za cíl naučně zábavnou formou podat účastníkům základní informace o poskytování první pomoci. Náplní studijního programu je seznámení se základy anatomie a fyziologie, na něž navazuje poskytování první pomoci u jednotlivých naléhavých stavů a situací. Program je určen pro všechny zájemce starších 55 let, pro to, aby byli zařazeni do studia, nepotřebují žádné zdravotnické vzdělání. Zájemci si mohou podat přihlášku na této stránce.