Největší atletická událost, která se kdy v Česku konala, vypukne už tento víkend v Ostravě. Sportovní souboj všech pěti kontinentů, na kterém budou soutěžit atletická esa Evropy, Ameriky, Asie, Afriky i Oceánie přináší magické spojení individuálních výkonů a týmového ducha.

A na vítěze všech disciplín čeká originální trofej. Jejími autory jsou docent Jaroslav Koléšek z katedry sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity a MgA. Josef Divín.

„Trofej se skládá ze tří částí, tvořících dohromady jeden celek, jakousi pomyslnou (stylizovanou) tribunu – arénu zaplněnou sportovci a diváky. Tito  jsou symbolicky znázorněni skleněnými komponenty v příslušných barvách, nebo jen z křištálu. Kompaktní sestava skleněných částí odkazuje k pospolitosti a soudržnosti. Zároveň je každá skleněná součást jedinečným originálem – každý je nedílnou součástí týmu. Okamžikem slavnostního předání bude celek rozebrán a každému sportovci vítězného týmu zůstane konkrétní připomínka okamžiku, který se nebude už nikdy opakovat, říká o svém dílu docent Koléšek.

„Nejdůležitějším materiálem celé trofeje je Český křišťál. Symbolizuje čistotu, křehkost a výjimečnost. Vnáší českou tradici a fenomén „Českého sklado této mezinárodní akce. Skleněné tyče, kterých je celkem 116, jsou hutně tvarované na sklářské píšťale. Zdobeny jsou autorskými broušenými dekory hvězd, palmových listů, svislých a podélných čoček, ohňostrojů a květin. Každá tyč může svými rozměry také evokovat pomyslný štafetový kolík. Ve spodní částí tyče je umístěn vypískovaný nápis s identifikací akce,” vysvětluje.

Středovou plochu pak tvoří kovová platforma s vygravírovaným nápisem identifikace akce a 116 ks skleněných tyčí odkazujících svými čtyřmi barvami na symboliku jednoty daných kontinentů.

Více informací o celé akci najdete na www.ostrava2018.org.

FOTO: osobní facebookový profil doc. Jaroslava Koléška