„Portál se vyznačuje řadou výhod. Předně je zdarma, uživatelé se mohou učit tehdy, kdy jim to vyhovuje, a to v pohodlí domova nebo i cestou do práce nebo do školy. Podle potřeby si mohou opakovat lekce i gramatiku, zkoušet kvízy a zapojit se do mezinárodní virtuální třídy přes sociální sítě,“ přibližuje jeho výhody jeden z autorů Vítězslav Vilímek z katedry slavistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity.
Na přípravě lekcí pro začátečnickou úroveň se podílela Vilniuská univerzita, kde se udržela výborná škola ruštiny pro rodilé mluvčí, slavisté z Katolické univerzity v Ružomberku a z Ostravské univerzity, kteří jsou uznávanými odborníky na výuku ruštiny jako cizího jazyka. Celý projekt spolufinancovala Evropská unie z programu Erasmus+.
Učit se může každý, stačí připojení k internetu
Jazykové kurzy jsou koncipovány i pro úplné začátečníky, obsahují vysvětlení čtení azbuky, gramatiku, rozsáhlý překladový slovník, mediatéku ruských filmů a textů i užitečné informace o životě a podnikání v Rusku. Každé cvičení, komentář, dialog i všechny ostatní informace jsou opatřeny interaktivním překladem, který umožňuje začínat s ruštinou opravdu „od nuly“. Vedle konverzace jsou lekce zaměřeny na rozvoj čtení, poslechu a psaní.
Jazykový portál russky.info je navržen pro široké spektrum uživatelů – studenty, turisty, podnikatele… Má moderní a pohodlné ovládání a je kompatibilní se všemi prohlížeči a zařízeními: počítači, tablety i smartfony. Část kurzu je věnována základům obchodní ruštiny, kde uživatelé naleznou informace potřebné pro rozvoj podnikatelské spolupráce. Oficiální spuštění projektu v češtině je naplánováno na 1. září 2017, ale jednotlivé lekce jsou dostupné už nyní. Vyzkoušet si russky.info může každý, jediným předpokladem k zapojení se do výuky, je připojení k internetu.