Prof. Urbanová přednáší na katedře české literatury a literární vědy FF OU, kde se dlouhodobě zabývá literaturou 20. století a literaturou pro děti a mládež. Právě kniha S holokaustem za zády je zajímavou literární sondou, která si všímá beletristických děl zachycujících postavení židovských dětí a dospívajících, jak je autoři reflektují v posledních dvou desetiletích. Kromě těchto reflexí však kniha obsahuje i autentické zápisky dětí; ve formě deníků si často zaznamenávaly své pocity a zážitky. Autorka se v knize také zamýšlí nad podobami antisemitismu, nad minulostí i současností, kde se může v moderní době skrývat skutečné nebezpečí vyvolávající další vlnu antisemitismu či nezdravého nacionalismu.
Přestože se jedná o pohled odborný, kniha si zachovává čtivost, díky čemuž může být skvělým průvodcem literaturou zabývající se problematikou holokaustu. Sama prof. Urbanová je vyhledávanou literární kritičkou, která opakovaně zasedá v hodnotící komisi nejprestižnější literární soutěže v České republice Magnesia Litera.
Autorčin citlivý a erudovaný přístup k tématu a zpracování nyní ocenila i odborná porota, která knihu zařadila do užších nominací na cenu Zlatá stuha v kategorii Teorie a kritika literatury (umění) pro děti a mládež. Cena se letos bude udělovat už po sedmadvacáté. Zda si paní profesorka odnese zasloužené ocenění, se dovíme 29. dubna, kdy bude v Praze slavnostní vyhlášení.
Čtěte rozhovor s prof. Svatavou Urbanovou, který jsme zveřejnili při příležitosti vydání knihy v září loňského roku.
Knihu S holokaustem za zády můžete zakoupit online v Univerzitním knihkupectví.

Zlatá stuha
Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již 26 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem čtyř odborných porot, které hodnotí původní českou slovesnou tvorbu, překlad, tvorbu výtvarnou a tvorbu komiksovou. Zlatá stuha je tak garantem kvalitních dětských knížek. Každoroční pestrý výběr toho nejlepšího z produkce minulého roku poskytuje důležité vodítko pro orientaci v současné záplavě knih pro děti a mládež, které pomáhá rodičům i pedagogům při volbě kvalitního čtení i krásných ilustrací.
Podívejte se na seznam nominovaných knih